Bezpieczeństwo wewnętrzne

Opis kierunku

Wydział  Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych otwiera od roku akademickiego 2024/25 nowy kierunek studiów Bezpieczeństwo Wewnętrzne I stopnia, profil ogólnoakademicki, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. To kierunek, który kontynuuje najlepsze tradycje dotychczas oferowanego kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne I stopnia o profilu praktycznym i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów.  

Kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne w rankingu „Perspektywy 2023” zajął (podobnie jak w poprzednich latach) pierwsze miejsce w Polsce, wśród kierunków kształcących w zakresie bezpieczeństwa. Nasi wykładowcy prowadzący zajęcia dydaktyczne na kierunku zostali docenieni za jakość badań naukowych, dyscyplina nauki o bezpieczeństwie prowadzona na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych otrzymała najwyższą możliwą i rzadko przyznawaną kategorię A+. W roku 2020 kierunek przeszedł, z powodzeniem, ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. 

Decyzja o otworzeniu nowego kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, miała na celu stworzenie nowej koncepcji kształcenia oraz nowoczesnego programu studiów. Poprzedzona była szerokimi badaniami i konsultacjami ze studentami, wykładowcami, otoczeniem pracodawców. Przy projektowaniu nowego kierunku uwzględnione zostały współczesne wyzwania bezpieczeństwa (szczególnie dla państwa polskiego), zmiany na rynku pracy, wymogi nowoczesnego, innowacyjnego kształcenia i zmiany technologiczne (np.: cyberzagrożenia, rozwój sztucznej inteligencji itp.).  

Efektem tego jest stworzenie koncepcji kształcenia i programu studiów, które zakładają przekazanie nowoczesnej wiedzy ogólnoakademickiej sprofilowanej do potrzeb wymiaru bezpieczeństwa wewnętrznego i przygotowanie absolwentów do podjęcia studiów II stopnia. Jednak calem naszym było także zaoferowanie studiów kandydatom, którzy widzą swoją przyszłość zawodową w sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego: instytucji państwowych, administracji państwowej, sektora prywatnego. Na nowym kierunku studiów wzmocniliśmy kształcenie kompetencji i umiejętności praktycznych, które są niezbędne na rynku pracy. Studenci poznają tu różne wymiary bezpieczeństwa, uczą się identyfikować, analizować, prognozować zagrożenia, a także zarządzać bezpieczeństwem, kierować zespołami, które zapobiegają i zwalczają zagrożenia. Na ostatnim roku studiów studenci odbywają praktyki zawodowe w wymiarze 240 godzin, gdzie poznają realia pracy w sektorze bezpieczeństwa w licznych instytucjach, z którymi współpracuje Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.  

Kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne zakłada ofertę 3 nowych, atrakcyjnych specjalizacji: 

  • Zarządzanie kryzysowe
  • Służby mundurowe 
  • Cyberprzestępczość

Taka oferta specjalizacji bardzo dobrze wpisuje się w nowe trendy i wymogi aktywności zawodowej w sektorze bezpieczeństwa. Pozwala studentom na rozwijanie zainteresowań, profiluje kompetencje, przybliża specyfikę pracy w tych trzech wymiarach. 

Liczę, że nowy kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne, bardzo dobrze realizuje oczekiwania studentów, będzie atrakcyjnym miejscem rozwijania zainteresowań związanych z bezpieczeństwem i jego zagrożeniami, a także pozwoli nabyć kompetencje i umiejętności umożliwiające znalezienie atrakcyjnej pracy w sektorze bezpieczeństwa. Studia trwają 6 semestrów i są oferowane zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnych (zajęcia w 8 weekendów na semestr). 

I TURA REKRUTACJI

Rejestracja: 06.06.2024-10.07.2024
Ogłoszenie wyników: 22.07.2024

Terminy przyjmowania dokumentów:
I termin: 23-25.07.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 26, 29.07.2024
III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 30-31.07.2024

kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną

Wybierając bezpieczeństwo wewnętrzne…

Program studiów (według specjalizacji)

Administracja porządku publicznego
Komunikowanie w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego
Zarządzanie kryzysowe

Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj

Skrócony program studiów w formie stacjonarnej - kliknij tutaj 

Skrócony program studiów w formie niestacjonarnej - kliknij tutaj 

Przedmioty specjalizacji:

  • Prawo cywilne
  • Kancelarie tajne i prowadzenie dokumentacji niejawnej
  • Postępowanie administracyjne
  • Zadania administracji terytorialnej w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego
  • Organizacja i technika pracy funkcjonariuszy instytucji publicznych
  • Współpraca służb, inspekcji i straży
  • Gra decyzyjna

Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj

Skrócony program studiów w formie stacjonarnej - kliknij tutaj 

Skrócony program studiów w formie niestacjonarnej - kliknij tutaj 

Przedmioty specjalizacji:

  • Podstawy wiedzy o komunikowaniu publicznym
  • Elementy prawa prasowego w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego
  • Strategie informacyjne państw w sytuacjach zagrożeń
  • Nowe media
  • Kreowanie wizerunku instytucji bezpieczeństwa wewnętrznego
  • Negocjacje i mediacje w sytuacjach kryzysowych
  • Współpraca z mediami

Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj

Skrócony program studiów w formie stacjonarnej - kliknij tutaj 

Skrócony program studiów w formie niestacjonarnej - kliknij tutaj 

Przedmioty specjalizacji:

  • Zarządzanie kryzysowe we współczesnych państwach
  • System penitencjarny
  • Organizacja systemu zarządzania kryzysowego w społecznościach lokalnych
  • Zachowania jednostki w sytuacjach ekstremalnych
  • Organizacja i technika pracy funkcjonariuszy instytucji publicznych
  • Negocjacje i mediacje w sytuacjach kryzysowych
  • Wizyty studyjne

Czemu warto studiować na WNPiSM?

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Warszawskiego. W naszych murach naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pobiera blisko trzy i pół tysiąca studentów. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół wyższych Perspektywy w kategoriach politologia, stosunki międzynarodowe i nauki o bezpieczeństwie.

Nasi studenci nie tylko zdobywają u nas wszechstronne i przydatne w późniejszym życiu zawodowym wykształcenie, ale też rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Co roku kilkuset najlepszych studentów ma okazję wyjechać na kilkumiesięczne studia do liczących się uniwersytetów zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale działa aktywny ruch naukowy, skupiający studentów prowadzących samodzielne badania i realizujących autorskie projekty w kołach naukowych. Najbardziej aktywni studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia w ramach struktury prężnego samorządu studentów, którego funkcjonowanie jest ważnym elementem życia akademickiego na Wydziale.

Nasi Absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni fachowcy, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – to również znani uczestnicy życia publicznego, eksperci o ogólnokrajowej i międzynarodowej renomie, komentatorzy życia politycznego. Dziennikarze, politycy, managerowie najwyższego szczebla – wielu z nich pierwsze kroki w swych dziedzinach stawiało w naszych murach.

Profesorowie, wykładowcy i pracownicy naszego Wydziału to unikatowy w skali kraju zespół teoretyków i praktyków, aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, doskonałych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach.

Zobacz co zyskasz wybierając bezpieczeństwo wewnętrzne!

Przyjdź na bezpieczeństwo wewnętrzne jeśli

  • masz już sprecyzowane plany i myślisz o karierze w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością państwa
  • chciałbyś zostać specjalistą zajmującym się przeciwdziałaniem terroryzmowi, przestępczości zorganizowanej i cyberterroryzmowi
  • szukasz nowego, perspektywicznego kierunku, który jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację we współczesnym świecie i który daje konkretne umiejętności tworzenia i zarządzania systemami bezpieczeństwa
Kandydat(ka)
Absolwent(ka)

Kandydat(ka)

Interesują mnie kwestie związane z bezpieczeństwem takie jak terroryzm, bezpieczeństwo energetyczne czy ochrona infrastruktury krytycznej.

Absolwent(ka)

Mam wiedzę i umiejętności, aby podjąć pracę i być ekspertem w sektorze bezpieczeństwa m. in. jako funkcjonariusz służb, urzędnik państwowy albo doradca ds. bezpieczeństwa.

Absolwent naszego kierunku...

Absolwent studiów I stopnia posiada wiedzę z zakresu zagadnień społecznych i prawnych, dzięki którym ma umiejętność analizy zjawisk związanych z bezpieczeństwem w skali globalnej, państwowej, regionalnej i lokalnej. Zna pozycję ustrojową, zadania i zasady funkcjonowania centralnych i terenowych organów władzy publicznej, w szczególności odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Absolwent posiada wiedzę z zakresu wszystkich najważniejszych dziedzin bezpieczeństwa państwa (np. bezpieczeństwa społecznego, ustrojowo-politycznego, ekologicznego, kulturowego) oraz umiejętności i kompetencje społeczne pozwalające na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce życia społecznego oraz zawodowego. Absolwent posiada umiejętności rozwiązywania podstawowych problemów zawodowych, jest samodzielny i odpowiedzialny w działaniach oraz ma umiejętność pracy zespołowej. Ma kompetencje niezbędne do kierowania zespołami ludzkimi oraz umiejętność zbierania, hierarchizowania, przetwarzania i przekazywania informacji.

Absolwent zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów II stopnia zarówno na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, jak i na innych rodzajach studiów w obszarze nauk społecznych.

Absolwenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego WNPiSM UW

  • Kamil Wiśniewski - Specjalista ds. bezpieczeństwa, Biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy

    Bezpieczeństwo wewnętrzne to brama do zrozumienia świata zakulisowych intryg, walki białego wywiadu, dezinformacji. Współczesny świat zmienił wektor bezpieczeństwa z odwiecznie znanych zagrożeń – otwartego konfliktu zbrojnego na zupełnie nowe, nieznane szerszej publiczności pola: energetykę, środowisko naturalne, bezpieczeństwo cyfrowe, komunikację. Studia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, pozwoliły mi zrozumieć złożoność współczesnego świata. A przynajmniej dostrzec go. Bo kto go rozumie? Na pewno jednak dały mi narzędzia do jego analizy, które obecnie wykorzystuje w życiu zawodowym.

  • Anna Szymańska - Funkcjonariusz, Służba Ochrony Państwa

    Magister nauk o bezpieczeństwie (2016), absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Praktyki studenckie realizowała w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, w którym następnie odbyła staż zawodowy organizowany przez Urząd Pracy. W latach 2014 – 2018 pracowała w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Od 2018 roku funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, później Służby Ochrony Państwa. Prowadziła również szkolenia z zakresu zarzadzania kryzysowego, które były organizowane dla pracowników KRUS.

  • Kamil Wiśniewski - Specjalista ds. bezpieczeństwa, Biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy

    Bezpieczeństwo wewnętrzne to brama do zrozumienia świata zakulisowych intryg, walki białego wywiadu, dezinformacji. Współczesny świat zmienił wektor bezpieczeństwa z odwiecznie znanych zagrożeń – otwartego konfliktu zbrojnego na zupełnie nowe, nieznane szerszej publiczności pola: energetykę, środowisko naturalne, bezpieczeństwo cyfrowe, komunikację. Studia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, pozwoliły mi zrozumieć złożoność współczesnego świata. A przynajmniej dostrzec go. Bo kto go rozumie? Na pewno jednak dały mi narzędzia do jego analizy, które obecnie wykorzystuje w życiu zawodowym.

  • Anna Szymańska - Funkcjonariusz, Służba Ochrony Państwa

    Magister nauk o bezpieczeństwie (2016), absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Praktyki studenckie realizowała w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, w którym następnie odbyła staż zawodowy organizowany przez Urząd Pracy. W latach 2014 – 2018 pracowała w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Od 2018 roku funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, później Służby Ochrony Państwa. Prowadziła również szkolenia z zakresu zarzadzania kryzysowego, które były organizowane dla pracowników KRUS.

Wybierz studia #1 w Polsce uczące praktycznej wiedzy gwarantujące dobrą pracę pozwalające poznać super ludzi poszerzające Twoje horyzonty |

Wróć na górę