Badania nad cyberbezpieczeństwem obejmują ochronę systemów cyfrowych, sieci i danych przed nieautoryzowanym dostępem, wykorzystaniem, ujawnieniem, zakłóceniem, modyfikacją lub zniszczeniem. Ta interdyscyplinarna dziedzina obejmuje szeroki zakres tematów, w tym sieci komputerowe i bezpieczeństwo, kryptografię, bezpieczeństwo oprogramowania i prywatność danych. Obejmuje również badanie kwestii prawnych i etycznych związanych z technologią informacyjną, a także rozwój i wykorzystanie technologii bezpieczeństwa, takich jak zapory ogniowe, oprogramowanie antywirusowe i szyfrowanie.
Celem studiów nad cyberbezpieczeństwem jest zaprojektowanie i wdrożenie bezpiecznych systemów chroniących przed cyberzagrożeniami oraz zapewniających poufność, integralność i dostępność wrażliwych informacji.
Głównym celem kierunku jest wykształcenie absolwentów posiadających kompetencje w obszarze cyberbezpieczeństwa i tym samym zmniejszenie deficytu specjalistów z przedmiotowego obszaru na rynku pracy. Najnowsze dane wskazują (raport Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce 2023), że w branży cyberbezpieczeństwa brakuje specjalistów. W badaniu przeprowadzonym w ostatnim kwartale 2022 roku, w którym wzięło udział 500 specjalistów pracujących na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem IT, aż 45% ankietowanych stwierdziło, że otrzymują ponad 5 zaproszeń do procesów rekrutacyjnych tygodniowo, a 55% biorących udział w badaniu przyznało, że takie zapytania otrzymuje od 1 do 3 razy tygodniowo. Z raportu wynika również, że wiele firm decyduje się na zatrudnianie osób z mniejszym doświadczeniem lub kształcenie własnych kadr.
Kształtowanie umiejętności studentów będzie miało na celu sprostanie stale zmieniającym się wymaganiom dzisiejszego cyfrowego świata. Szybki w ostatnich latach rozwój technologii informatycznych i rynku IoT oraz wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej spowodował wzrost zapotrzebowania firm i organizacji na specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Celem kierunku jest podniesienie poziomu edukacji i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni. Przeciętny obywatel nie wie, w jaki sposób chronić swoje dane i prywatność w sieci, często nie jest świadom utraty danych, bądź tego, że stał się ofiarą ataku. Ochrona przed cyberprzestępcami jest jedyną drogą prowadzącą do poprawy ogólnospołecznego bezpieczeństwa państwa i świata.
Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej. Skierowane są do wszystkich osób, które chcą zdobyć wiedzę i wykształcenie z zakresu kształtowania i stosowania polityki cyberbezpieczeństwa.
Zajęcia prowadzone są przez zespół wykładowców, który ma duże doświadczenie w nauczaniu przedmiotów informatycznych na kierunkach przypisanych do dziedziny nauk społecznych. Do współpracy w charakterze wykładowców zaproszono również przedstawicieli firm i instytucji państwowych pracujących w obszarze cyberbezpieczeństwa.
Do dyspozycji studentów są sale wyposażone w najnowszy sprzęt komputerowy.