Polityka kulturalna i zarządzanie w kulturze

Opis kierunku

Studia II stopnia realizowane na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych to pierwsze i jedyne tego typu studia w Polsce.

Studia opracowane i prowadzone w formule współpracy z innymi jednostkami UW: Wydział Polonistyki – Instytut Kultury Polskiej, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce, Wydział Zarządzania, Wydział Nauk Ekonomicznych oraz Centrum Europejskim UW. Kompleksowa oferta łącząca wiedzę humanistyczną i społeczną w zakresie nauk o polityce i administracji, nauk o stosunkach międzynarodowych, nauk o zarządzaniu i jakości, ekonomii i finansów, nauk o kulturze i religii oraz nauk o sztuce.

Atrakcyjność studiów polega na połączeniu zajęć ze specjalistami wielu dziedzin zajmujących się relacjami kultury i polityki oraz praktykami kultury.

Duży nacisk zostanie położony na praktyczny element „doświadczania kultury”, który umożliwi studentom zarówno bierne, jak i czynne uczestnictwo w kulturze. Studenci będą realizować indywidualne projekty związane z kulturą w formie tutoriali, mając dostęp do wybranych przez siebie tutorów i instytucji kultury. Dodatkowo mogą rozszerzać treści swoich programów studiów o wybrane przedmioty ogólnouniwersyteckie. Dla chcących możliwość przygotowania i obrony pracy magisterskiej w języku angielskim.

Oferta programu studiów koncentruje się na połączeniu trzech modułów, kreujących interdyscyplinarność kierunku, gwarantujących połącznie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności kierowania polityką kulturalną i zarządzania w kulturze:


I moduł – Polityka kulturalna i międzynarodowe stosunki kulturalne
II moduł – Kultura i sztuka
III moduł – Ekonomia i zarządzanie w kulturze


Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów.

I TURA REKRUTACJI

Rejestracja: 06.06.2024-22.07.2024
Rozmowa kwalifikacyjna: 2930.07.2024

Ogłoszenie wyników: 01.08.2024

Termin przyjmowania dokumentów:
I termin: 02, 05-06.08.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 07-08.08.2024
III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 12-13.08.2024

kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną

II TURA REKRUTACJI (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w I turze)

Rejestracja: 19.08.2024-12.09.2024
Rozmowa kwalifikacyjna: 1920.09.2024

Ogłoszenie wyników: 24.09.2024

Termin przyjmowania dokumentów:
I termin: 25-26.09.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 27, 30.09.2024

Wybierając politykę kulturalną i zarządzanie w kulturze…

Program studiów

Szczegółowy program studiów – kliknij tutaj
Skrócony program studiów – kliknij tutaj

I moduł – Polityka kulturalna i międzynarodowe stosunki kulturalne
II moduł – Kultura i sztuka
III moduł – Ekonomia i zarządzanie w kulturze

Przykładowe przedmioty:

  • Polska polityka kulturalna w XX i XXI wieku
  • Międzynarodowe stosunki kulturalne
  • Wiedza o kulturze
  • Zarządzanie w kulturze
  • Ekonomia kultury
  • Doświadczanie kultury – dwusemestralny przedmiot praktyczny

Zasady kwalifikacji

Warunkiem przystąpienia do kwalifikacji jest uzyskanie dyplomu licencjata, magistra, inżyniera lub dyplomu równoważnego.

Kandydaci będą kwalifikowani na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w oparciu o artykuł naukowy, który zostanie podany do wiadomości kandydatów na stronie IRK.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może uzyskać maksymalnie 50 punktów w wyniku oceny następujących predyspozycji i umiejętności:

  • analizy zawartości merytorycznej tekstu w kontekście politycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań omawianego zjawiska – 0-20 pkt.;
  • rozumienia przyczyn przebiegu oraz prognozowania zjawiska omówionego w tekście – 0-20 pkt.;
  • posługiwania się kategoriami z zakresu polityk publicznych – 0-5 pkt.;
  • języka, stylu i kompozycji wypowiedzi – 0-5 pkt.

Artykuły do rozmowy kwalifikacyjnej:

  1. Hanna Schreiber, Niematerialne dziedzictwo kulturowe jako element soft power państw;
  2. Daniel Przastek, Polityka kulturalna w Polsce (i na świecie).

Czemu warto studiować na WNPiSM?

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Warszawskiego. W naszych murach naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pobiera blisko trzy i pół tysiąca studentów. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół wyższych Perspektywy w kategoriach politologia, stosunki międzynarodowe i nauki o bezpieczeństwie.

Nasi studenci nie tylko zdobywają u nas wszechstronne i przydatne w późniejszym życiu zawodowym wykształcenie, ale też rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Co roku kilkuset najlepszych studentów ma okazję wyjechać na kilkumiesięczne studia do liczących się uniwersytetów zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale działa aktywny ruch naukowy, skupiający studentów prowadzących samodzielne badania i realizujących autorskie projekty w kołach naukowych. Najbardziej aktywni studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia w ramach struktury prężnego samorządu studentów, którego funkcjonowanie jest ważnym elementem życia akademickiego na Wydziale.

Nasi Absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni fachowcy, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – to również znani uczestnicy życia publicznego, eksperci o ogólnokrajowej i międzynarodowej renomie, komentatorzy życia politycznego. Dziennikarze, politycy, managerowie najwyższego szczebla – wielu z nich pierwsze kroki w swych dziedzinach stawiało w naszych murach.

Profesorowie, wykładowcy i pracownicy naszego Wydziału to unikatowy w skali kraju zespół teoretyków i praktyków, aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, doskonałych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach.

Zobacz co zyskasz wybierając politykę kulturalną i zarządzanie w kulturze!

Przyjdź na politykę kulturalną jeśli

  • interesują Cię sposoby interakcji instytucji rządowych, organizacji kulturalnych i społeczności w celu wspierania i kształtowania sztuki, dziedzictwa i innych praktyk kulturalnych.
  • chcesz badać historię, teorię i praktykę polityki kulturalnej.
  • chciałbyś w przyszłości pracować w takich dziedzinach, jak administracja sztuką czy dyplomacja kulturalna.
Kandydat(ka)
Absolwent(ka)

Kandydat(ka)

Jestem zainteresowany(a) karierą w administracji artystycznej, dyplomacji kulturalnej i posiadam wykształcenie w dziedzinie sztuki, nauk humanistycznych lub nauk społecznych.

Absolwent(ka)

Posiadam solidną wiedzę na temat historii, teorii i praktyki polityki kulturalnej. Jestem w stanie ocenić programy i polityki kulturalne dzięki mojej wiedzy na temat kontekstów prawnych, ekonomicznych i społecznych, w których funkcjonują polityki kulturalne.

Absolwent naszego kierunku...

Absolwent studiów posiada rozszerzoną (w stosunku do studiów I stopnia) wiedzę dotyczącą funkcjonowania i przenikania się sfery polityki i kultury. Rozumie reguły i znaczenie polityki kulturalnej jako kreowanej i wdrażanej polityki publicznej, a także sposoby i kierunku zarządzania w kulturze.

Absolwent posiada również wiedzę i umiejętności pozwalające na dokonywanie samodzielnych, pogłębionych analiz i syntez procesów zachodzących w publicznym życiu kulturalnym, kompetentne, zgodne z zasadami etyki kierowanie zespołami ludzkimi i podejmowanie decyzji zarządczych w instytucjach kultury. Osoby kończące studia będą znać podstawowe instrumenty pracy w tym obszarze (prawne, finansowe, zarządczo-projektowe), mieć wiedzę i świadomość teoretyczną i historyczną związaną z kulturą, zarówno w rozumieniu antropologicznym, jak i artystycznym, oraz umiejętności praktycznego współdziałania z ludźmi tworzącymi kulturę.

Absolwenci mogą podjąć pracę państwowych i samorządowych, unijnych oraz międzynarodowych instytucjach kultury i urzędach zarządzających polityką kulturalną, w tym także w trzecim sektorze. Ponadto mogą świadczyć pracę polegającą na zarządzaniu kulturą na poziomie prywatnym (producent; impresario; agent/menadżer twórcy i artysty). Absolwent nabywa poszerzone umiejętności do organizowania wydarzeń kultury, a także potrafi zaprezentować w formie performatywnej wybrany przez siebie projekt z dowolnego segmentu kultury. Absolwent ma również ukształtowane nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do pracy badawczej i kontynuacji edukacji w Szkole Doktorskiej.

Wymagane dokumenty

Oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych: dyplomu magistra albo dyplomu licencjata albo dyplomu inżyniera albo dyplomu równorzędnego wydanego za granicą, celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem oraz suplement
albo
oryginał zaświadczenia o ukończeniu studiów zawierającego informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym oraz słownie określonym wyniku ukończenia studiów wraz z oświadczeniem kandydata, w którym zobowiązuje się on do przedstawienia oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych w ciągu 30 dni od jego wydania, pod rygorem skreślenia z listy studentów.

Ankieta osobowa zawierająca zdjęcie kandydata, wydrukowana z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisana przez kandydata (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”), uwierzytelnionym odpisem.

Zawierające zdjęcie kandydata, wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisane przez kandydata – w przypadku kandydatów nieposiadających ELS (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”)

Oświadczenie o zapoznaniu się z wysokością opłat za usługi edukacyjne na wybranym kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”).

1) dowód wpłaty opłaty rekrutacyjnej – w przypadku konieczności dostarczenia potwierdzenia jej dokonania,

2) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego – w przypadku olimpijczyka korzystającego z całkowitego zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego lub jego części,

3) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata konkursu międzynarodowego, konkursu ogólnopolskiego lub organizowanego przez uczelnię, który brany jest pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym,

4) potwierdzenie legalizacji pobytu w przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

5) dokument potwierdzający uprawnienia do podjęcia studiów bez odpłatności – w przypadku cudzoziemców,

6) honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka polskiego – na studia prowadzone w języku polskim [link do strony dot. wymagań językowych na studia w języku polskim],

7) upoważnienie do złożenia dokumentów – w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią (więcej informacji w ramce poniżej):

Składanie dokumentów przez osoby trzecie: w przypadku składania dokumentów za kandydata przez osoby trzecie należy przedstawić upoważnienie (imienne) dla osoby składającej dokument (dokument nie upoważnia do składania podpisów w imieniu kandydata) wraz z informacją nt. przetwarzania danych osobowych podpisaną przez osobę upoważnioną [wzór upoważnienia wraz z klauzulą informacyjną – plik pdf]. UWAGA! Dokumenty wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w IRK muszą być podpisane przez kandydata.

8) zgoda na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata – oświadczenie przedstawiciela/i ustawowego/ych [wzór oświadczenia w formacie pdf] oraz klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych podpisywana osobno przez każdego przedstawiciela ustawowego [wzór klauzuli w formacie pdf] (więcej informacji w ramce poniżej):

 

Zgoda na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata: wraz z oświadczeniem przedstawiciela/i ustawowego/ych i klauzulą informacyjną dot. przetwarzania danych należy przedłożyć do wglądu akt urodzenia niepełnoletniego kandydata.

1) poświadczenie świadectwa maturalnego (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie albo dyplomu ukończenia studiów wyższych (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego  stopnia w formie legalizacji [lub apostille, jeżeli dokument został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 r. znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 112 poz. 938 i 939)] [link do strony dot. legalizacji dokumentów o wykształceniu],

2) tłumaczenie przysięgłe (na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata) świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz wykazu ocen, legalizacji lub apostille (jeśli zostało sporządzone w języku obcym) albo – w przypadku tłumaczenia za granicą innego niż przysięgłe – tłumaczenie zalegalizowane w polskiej placówce dyplomatycznej [link do strony dot. tłumaczenia zagranicznych dokumentów o wykształceniu],

3) zaświadczenie potwierdzające, że świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów wyższych uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe lub kontynuowania kształcenia w każdym typie szkoły wyższej w Polsce. Zaświadczenie o uprawnieniach należy wydrukować z systemu Kwalifikator na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jeżeli dane świadectwo/dyplom nie został uwzględniony w systemie Kwalifikator, wówczas zaświadczenie o uprawnieniach do podjęcia lub kontynuacji studiów w kraju wydania dokumentu powinno zostać wystawione przez szkołę/instytucję lub władze oświatowe kraju, w systemie edukacji którego świadectwo/dyplom został wydany (z tłumaczeniem na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata).

Wybierz studia #1 w Polsce uczące praktycznej wiedzy gwarantujące dobrą pracę pozwalające poznać super ludzi poszerzające Twoje horyzonty |

Wróć na górę