Polityka publiczna

Opis kierunku

Polityka publiczna sytuuje się w nurcie Policy obecnym w naukach o polityce. Nurt ten opiera się na wiedzy i badaniach dotyczących zarządzania konkretnymi sferami życia publicznego. Koncentruje się na strategicznym kształtowaniu polityki w odniesieniu do różnych, szczegółowych obszarów funkcjonowania państwa i społeczeństwa.

Studenci kierunku polityka publiczna poznają kluczowe zagadnienia związane z rządzeniem w państwie, a także praktycznymi zasadami strategicznego zarządzania różnymi sferami życia publicznego na poziomie lokalnym, krajowym i ponadnarodowym. Uzyskują gruntowaną wiedzę o nowych trendach w administracji publicznej, a także o politycznych, społecznych, ekonomicznych i prawnych uwarunkowaniach jej funkcjonowania. Uczą się – również w formie warsztatowej – praktycznych umiejętności niezbędnych na poszczególnych etapach tworzenia i realizacji zadań publicznych. Dowiadują się jak profesjonalnie zaplanować reformy różnych sfer życia publicznego, jak ocenić możliwe skutki planowanych zmian, jak zarządzać tymi zmianami, jak je badać i ewaluować. Stają się tym samym ekspertami od kształtowania polityk w różnych obszarach życia publicznego, przy czym – dzięki licznym zajęciom warsztatowym, zajęciom do wyboru, a także seminariom magisterskim – mogą indywidualnie pogłębić swoją wiedzę na temat określonego obszaru merytorycznego polityki publicznej, np. polityki miejskiej, polityki społecznej, polityki gospodarczej i in. Poznają również wybrane polityki szczegółowe realizowane w Polsce i innych państwach w ramach zajęć kursowych.

Studenci zdobywają kluczowe informacje i umiejętności z zakresu ekonomii sektora publicznego i finansów publicznych, analizy danych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, zarządzania różnymi obszarami sfery publicznej, prawa administracyjnego. Uzyskują również solidną wiedzę metodologiczną pozwalającą na kontynuowanie edukacji na studiach doktoranckich w obszarze nauk społecznych – szczególnie w dyscyplinie nauki o polityce i administracji.

Uwzględniając wyzwania współczesnego świata, studia oferują także liczne zajęcia kształtujące umiejętności miękkie, szczególnie komunikacyjne. Studenci ćwiczą te umiejętności na takich przedmiotach, jak komunikacja interpersonalna, czy warsztat negocjacyjny. Na takich przedmiotach, jak debata publiczna i procesy podejmowania decyzji czy public relations i marketing w sferze publicznej poznają m.in. tajniki komunikowania charakterystyczne dla sfery publicznej.

Wykłady, warsztaty i konwersatoria prowadzone są przez doświadczonych badaczy i praktyków zróżnicowanych obszarów polityki publicznej. Student kierunku polityka publiczna nabywa umiejętności niezbędne do pracy w:

  • instytucjach samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego;
  • ministerstwach, agencjach i urzędach centralnych,
  • instytucjach międzynarodowych, np. unijnych;
  • instytucjach rozwoju regionalnego i lokalnego,
  • firmach i korporacjach realizujących zadania publiczne;
  • ośrodkach i wydziałach zarządzających projektami publicznymi;
  • konsultingu i doradztwie w sferze publicznej;
  • instytucjach i firmach specjalizujących się w wykorzystywaniu środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
  • działach komunikacji społecznej instytucji publicznych i agencjach public relations świadczących usługi dla sektora publicznego;
  • instytucjach specjalistycznych realizujących zadania publiczne (np. z zakresu ubezpieczeń społecznych, polityk sektorowych, partnerstwa lokalnego i in.)
  • organizacjach pozarządowych (organizacjach pożytku publicznego, stowarzyszeniach, organizacjach pracodawców i związkach zawodowych i in.),
  • organizacjach międzynarodowych,
  • jednostkach badawczo-rozwojowych,
  • firmach badawczych,
  • ośrodkach analitycznych (tzw. think-tankach);

I TURA REKRUTACJI

Rejestracja: 06.06.2024-22.07.2024
Rozmowa kwalifikacyjna: 2930.07.2024

Ogłoszenie wyników: 01.08.2024

Termin przyjmowania dokumentów:
I termin: 02, 05-06.08.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 07-08.08.2024
III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 12-13.08.2024

kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną

II TURA REKRUTACJI (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w I turze)

Rejestracja: 19.08.2024-12.09.2024
Rozmowa kwalifikacyjna: 1920.09.2024

Ogłoszenie wyników: 24.09.2024

Termin przyjmowania dokumentów:
I termin: 25-26.09.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 27, 30.09.2024

Wybierając politykę publiczną…

Program studiów

Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj
Skrócony program studiów - kliknij tutaj

Przykładowe przedmioty

  • Teoria i praktyka polityki publicznej
  • Nowe trendy w administracji publicznej
  • Ekonomia sektora publicznego i finanse publiczne
  • Analiza danych w polityce publicznej
  • Debata publiczna i procesy podejmowania decyzji
  • Warsztaty badawcze
  • Polityka publiczna w wybranych państwach
  • Strategie rozwoju lokalnego i regionalnego
  • Zarządzanie sytuacją kryzysową
  • Public relations i marketing w sferze publicznej

Zasady kwalifikacji

Warunkiem przystąpienia do kwalifikacji jest uzyskanie dyplomu licencjata, magistra, inżyniera lub dyplomu równoważnego.

Kandydaci będą kwalifikowani na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w oparciu o artykuł naukowy, który zostanie podany do wiadomości kandydatów na stronie IRK.

Sposób przeliczania punktów:

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat może uzyskać maksymalnie 60 punktów w wyniku oceny następujących predyspozycji i umiejętności:

  • analizy zawartości merytorycznej tekstu w kontekście uwarunkowań́ politycznych, historycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych omawianego zjawiska – 0-20 pkt.;
  • rozumienia przyczyn przebiegu oraz prognozowania zjawiska omówionego w tekście – 0-20 pkt.;
  • posługiwania się kategoriami z zakresu polityki publicznej – 0-20 pkt.

Literatura do rozmowy kwalifikacyjnej:

Dyskusja wokół dwóch tekstów z trzech poniższych (kandydat wybiera dwa teksty z poniższej listy)

Czemu warto studiować na WNPiSM?

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Warszawskiego. W naszych murach naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pobiera blisko trzy i pół tysiąca studentów. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół wyższych Perspektywy w kategoriach politologia, stosunki międzynarodowe i nauki o bezpieczeństwie.

Nasi studenci nie tylko zdobywają u nas wszechstronne i przydatne w późniejszym życiu zawodowym wykształcenie, ale też rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Co roku kilkuset najlepszych studentów ma okazję wyjechać na kilkumiesięczne studia do liczących się uniwersytetów zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale działa aktywny ruch naukowy, skupiający studentów prowadzących samodzielne badania i realizujących autorskie projekty w kołach naukowych. Najbardziej aktywni studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia w ramach struktury prężnego samorządu studentów, którego funkcjonowanie jest ważnym elementem życia akademickiego na Wydziale.

Nasi Absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni fachowcy, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – to również znani uczestnicy życia publicznego, eksperci o ogólnokrajowej i międzynarodowej renomie, komentatorzy życia politycznego. Dziennikarze, politycy, managerowie najwyższego szczebla – wielu z nich pierwsze kroki w swych dziedzinach stawiało w naszych murach.

Profesorowie, wykładowcy i pracownicy naszego Wydziału to unikatowy w skali kraju zespół teoretyków i praktyków, aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, doskonałych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach.

Zobacz co zyskasz wybierając politykę publiczną!

Przyjdź na politykę publiczną jeśli

  • chcesz zdobyć wiedzę pozwalającą na skuteczne rozwiązywanie problemów społecznych.
  • nie jesteś obojętny na sprawy publiczne.
  • chcesz zrozumieć złożoność zjawisk społecznych i politycznych.
  • w przyszłości planujesz pracować jako badacz społeczny, ekspert czy specjalista w zakresie polityk publicznych.
Kandydat(ka)
Absolwent(ka)

Kandydat(ka)

Jestem zafascynowany(a) sprawami publicznymi. Bliskie są mi tematy związane z polityką wobec różnych problemów i chciał(a)bym zdobyć wiedzę, jak taką politykę realizować.

Absolwent(ka)

Zdobyta wiedza pozwala mi w kompleksowy sposób analizować zjawiska społeczne, co wykorzystuję m. in. w pracy w instytucjach państwowych, fundacjach i innych podmiotach. 

Absolwent naszego kierunku...

Absolwent studiów uzyskuje wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu polityki publicznej w wymiarze lokalnym, krajowymi i ponadnarodowym. Poznaje zasady i metody diagnozowania i definiowania problemów w sferze publicznej, a także uczy się krytycznie analizować procesy ich powstawania i sposoby rozwiązywania. Zdobywa wiedzę o wybranych obszarach szczegółowych polityki publicznej, a także uczy się innowacyjnego kształtowania, strategicznego planowania, implementowania i ewaluowania polityki publicznej. Poznaje zasady i zdobywa umiejętności praktyczne w zakresie zarządzania i współrządzenia procesem polityki publicznej, tworzenia strategii i projektów w tym zakresie, a także mechanizmów podejmowania decyzji publicznych. Uzyskuje wiedzę o politycznych, społecznych, ekonomicznych, finansowych oraz prawnych uwarunkowaniach polityki publicznej. Zdobywa wiedzę i umiejętności metodologiczne i analityczne, w tym z zakresu analizy danych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi.

Absolwenci WNPiSM UW

  • Stefan Kołucki - Kierownik Biura Programów Horyzontalnych, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

    Studia na kierunku polityka społeczna pozwalają na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy na temat polityk publicznych i problemów społecznych. Program studiów otwiera wiele ścieżek kariery, których wspólnym mianownikiem jest działanie dla dobra wspólnego – od specjalistów z zakresu polityki rynku pracy, przez politykę rodzinną, pomoc społeczną, po ubezpieczenia społeczne. Polityka społeczna jest jedną z najważniejszych polityk publicznych, która w obecnych czasach potrzebuje wykwalifikowanej kadry specjalistów. Stefan Kołucki, Kierownik Biura Programów Horyzontalnych, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Zajmuję się wdrażaniem największych publicznych programów dotacyjnych skierowanych do organizacji pozarządowych w Polsce, takich jak Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 czy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

  • Klaudia Wolniewicz-Slomka - Pracownik naukowy, Polska Akademia Nauk

    Studia w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły przede mną drzwi do świata nauki. Dzięki bogatemu programowi nauczania obejmującemu m.in. zagadnienia prawne, gospodarcze czy socjologiczne, oraz możliwości pracy w kameralnych grupach pod okiem doświadczonej kadry naukowo-dydaktycznej zyskałam wiedzę i narzędzia niezbędne do pracy w projektach badawczych. W ostatnich latach miałam możliwość tworzenia i realizowania zarówno krajowych, jak i międzynarodowych projektów naukowych poświęconych różnym, szczegółowym politykom publicznym (np. edukacyjnej, rodzinnej czy pomocy społecznej). Współpracowałam m.in. z University of Exeter, Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk czy Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej. Jestem przekonana, że to właśnie dzięki studiom na Uniwersytecie Warszawskim mogę dzisiaj o mojej pracy zawodowej powiedzieć, że jest interesująca i co chwila przynosi coś nowego.

  • Jan Stola - Prezes, fundacja Youth Organisations for Drug Action

    Prezes fundacji Youth Organisations for Drug Action, założyciel stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. Doradca Komisji Europejski oraz Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości. Kierunek polityka społeczna na WNPiSM to według mnie najbardziej praktyczne studia z obszaru nauk społecznych na UW. Tok nauki pomoże wam zdecydować, czy widzicie się w administracji państwowej, biznesie, czy organizacjach pozarządowych. Czegokolwiek nie wybierzecie, po Instytucie Polityki Społecznej pójdziecie do tej pracy z konkretną wiedzą na temat społeczeństwa, prawa i działania instytucji publicznych. Osobiście, mając przeszło 10 lat doświadczenia w prowadzeniu kilku organizacji w trzecim sektorze, wciąż mam okazję wykorzystywać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas nauki na WNPiSM.

  • Stefan Kołucki - Kierownik Biura Programów Horyzontalnych, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

    Studia na kierunku polityka społeczna pozwalają na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy na temat polityk publicznych i problemów społecznych. Program studiów otwiera wiele ścieżek kariery, których wspólnym mianownikiem jest działanie dla dobra wspólnego – od specjalistów z zakresu polityki rynku pracy, przez politykę rodzinną, pomoc społeczną, po ubezpieczenia społeczne. Polityka społeczna jest jedną z najważniejszych polityk publicznych, która w obecnych czasach potrzebuje wykwalifikowanej kadry specjalistów. Stefan Kołucki, Kierownik Biura Programów Horyzontalnych, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Zajmuję się wdrażaniem największych publicznych programów dotacyjnych skierowanych do organizacji pozarządowych w Polsce, takich jak Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 czy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

  • Klaudia Wolniewicz-Slomka - Pracownik naukowy, Polska Akademia Nauk

    Studia w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły przede mną drzwi do świata nauki. Dzięki bogatemu programowi nauczania obejmującemu m.in. zagadnienia prawne, gospodarcze czy socjologiczne, oraz możliwości pracy w kameralnych grupach pod okiem doświadczonej kadry naukowo-dydaktycznej zyskałam wiedzę i narzędzia niezbędne do pracy w projektach badawczych. W ostatnich latach miałam możliwość tworzenia i realizowania zarówno krajowych, jak i międzynarodowych projektów naukowych poświęconych różnym, szczegółowym politykom publicznym (np. edukacyjnej, rodzinnej czy pomocy społecznej). Współpracowałam m.in. z University of Exeter, Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk czy Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej. Jestem przekonana, że to właśnie dzięki studiom na Uniwersytecie Warszawskim mogę dzisiaj o mojej pracy zawodowej powiedzieć, że jest interesująca i co chwila przynosi coś nowego.

  • Jan Stola - Prezes, fundacja Youth Organisations for Drug Action

    Prezes fundacji Youth Organisations for Drug Action, założyciel stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. Doradca Komisji Europejski oraz Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości. Kierunek polityka społeczna na WNPiSM to według mnie najbardziej praktyczne studia z obszaru nauk społecznych na UW. Tok nauki pomoże wam zdecydować, czy widzicie się w administracji państwowej, biznesie, czy organizacjach pozarządowych. Czegokolwiek nie wybierzecie, po Instytucie Polityki Społecznej pójdziecie do tej pracy z konkretną wiedzą na temat społeczeństwa, prawa i działania instytucji publicznych. Osobiście, mając przeszło 10 lat doświadczenia w prowadzeniu kilku organizacji w trzecim sektorze, wciąż mam okazję wykorzystywać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas nauki na WNPiSM.

Wymagane dokumenty

Oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych: dyplomu magistra albo dyplomu licencjata albo dyplomu inżyniera albo dyplomu równorzędnego wydanego za granicą, celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem oraz suplement
albo
oryginał zaświadczenia o ukończeniu studiów zawierającego informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym oraz słownie określonym wyniku ukończenia studiów wraz z oświadczeniem kandydata, w którym zobowiązuje się on do przedstawienia oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych w ciągu 30 dni od jego wydania, pod rygorem skreślenia z listy studentów.

Ankieta osobowa zawierająca zdjęcie kandydata, wydrukowana z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisana przez kandydata (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”), uwierzytelnionym odpisem.

Zawierające zdjęcie kandydata, wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisane przez kandydata – w przypadku kandydatów nieposiadających ELS (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”)

Oświadczenie o zapoznaniu się z wysokością opłat za usługi edukacyjne na wybranym kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”).

1) dowód wpłaty opłaty rekrutacyjnej – w przypadku konieczności dostarczenia potwierdzenia jej dokonania,

2) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego – w przypadku olimpijczyka korzystającego z całkowitego zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego lub jego części,

3) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata konkursu międzynarodowego, konkursu ogólnopolskiego lub organizowanego przez uczelnię, który brany jest pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym,

4) potwierdzenie legalizacji pobytu w przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

5) dokument potwierdzający uprawnienia do podjęcia studiów bez odpłatności – w przypadku cudzoziemców,

6) honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka polskiego – na studia prowadzone w języku polskim [link do strony dot. wymagań językowych na studia w języku polskim],

7) upoważnienie do złożenia dokumentów – w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią (więcej informacji w ramce poniżej):

Składanie dokumentów przez osoby trzecie: w przypadku składania dokumentów za kandydata przez osoby trzecie należy przedstawić upoważnienie (imienne) dla osoby składającej dokument (dokument nie upoważnia do składania podpisów w imieniu kandydata) wraz z informacją nt. przetwarzania danych osobowych podpisaną przez osobę upoważnioną [wzór upoważnienia wraz z klauzulą informacyjną – plik pdf]. UWAGA! Dokumenty wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w IRK muszą być podpisane przez kandydata.

8) zgoda na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata – oświadczenie przedstawiciela/i ustawowego/ych [wzór oświadczenia w formacie pdf] oraz klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych podpisywana osobno przez każdego przedstawiciela ustawowego [wzór klauzuli w formacie pdf] (więcej informacji w ramce poniżej):

 

Zgoda na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata: wraz z oświadczeniem przedstawiciela/i ustawowego/ych i klauzulą informacyjną dot. przetwarzania danych należy przedłożyć do wglądu akt urodzenia niepełnoletniego kandydata.

1) poświadczenie świadectwa maturalnego (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie albo dyplomu ukończenia studiów wyższych (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego  stopnia w formie legalizacji [lub apostille, jeżeli dokument został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 r. znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 112 poz. 938 i 939)] [link do strony dot. legalizacji dokumentów o wykształceniu],

2) tłumaczenie przysięgłe (na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata) świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz wykazu ocen, legalizacji lub apostille (jeśli zostało sporządzone w języku obcym) albo – w przypadku tłumaczenia za granicą innego niż przysięgłe – tłumaczenie zalegalizowane w polskiej placówce dyplomatycznej [link do strony dot. tłumaczenia zagranicznych dokumentów o wykształceniu],

3) zaświadczenie potwierdzające, że świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów wyższych uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe lub kontynuowania kształcenia w każdym typie szkoły wyższej w Polsce. Zaświadczenie o uprawnieniach należy wydrukować z systemu Kwalifikator na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jeżeli dane świadectwo/dyplom nie został uwzględniony w systemie Kwalifikator, wówczas zaświadczenie o uprawnieniach do podjęcia lub kontynuacji studiów w kraju wydania dokumentu powinno zostać wystawione przez szkołę/instytucję lub władze oświatowe kraju, w systemie edukacji którego świadectwo/dyplom został wydany (z tłumaczeniem na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata).

Wybierz studia #1 w Polsce uczące praktycznej wiedzy gwarantujące dobrą pracę pozwalające poznać super ludzi poszerzające Twoje horyzonty |

Wróć na górę