Europeistyka - integracja europejska

Opis kierunku

Europeistyka to nowoczesny kierunek studiów z zakresu nauk społecznych pozwalający zrozumieć zjawiska i procesy polityczne, ekonomiczne i społeczne, szczególnie o charakterze integracyjnym, zachodzące w skali globalnej, regionalnej i państwowej. 

Studia I stopnia (licencjackie) trwają sześć semestrów i są przeznaczone dla absolwentów szkół średnich. Mogą na nie aplikować osoby posiadające polską, zagraniczną, międzynarodową lub europejską maturę. Studia realizowane są w formie stacjonarnej. Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie wyników maturalnych.

Program europeistyka – integracja europejska o profilu praktycznym stawia sobie za cel przygotowanie studentów do pracy w charakterze urzędnika struktur unijnych i krajowych pracujących w obszarze spraw europejskich. Celowi temu przyświeca kompozycja efektów kształcenia i struktura programu nauczania. Realizacja programu kształcenia umożliwia przygotowanie do pracy w instytucjach UE, administracji publicznej szczebla rządowego i samorządowego, instytucjach organizacji międzynarodowych. 

Zajęcia będą prowadzić zarówno nauczyciele akademiccy, jak i osoby posiadające umiejętności praktyczne w wybranych dziedzinach.

Przykładowe zajęcia 

    • Służba cywilna UE
    • Etykieta i protokół dyplomatyczny
    • Testy na urzędnika 
    • Marketing europejski
    • Aktualne wyzwania w Europie – warsztaty
    • Programy i fundusze Unii Europejskiej
    • Obrót gospodarczy w Europie

      I TURA REKRUTACJI

      Rejestracja: 06.06.2024-10.07.2024
      Ogłoszenie wyników: 22.07.2024

      Terminy przyjmowania dokumentów:
      I termin: 23-25.07.2024
      II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 26, 29.07.2024
      III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 30-31.07.2024

      kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną

      Wybierając europeistykę – integrację europejską…

      Czemu warto studiować na WNPiSM?

      Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Warszawskiego. W naszych murach naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pobiera blisko trzy i pół tysiąca studentów. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół wyższych Perspektywy w kategoriach politologia, stosunki międzynarodowe i nauki o bezpieczeństwie.

      Nasi studenci nie tylko zdobywają u nas wszechstronne i przydatne w późniejszym życiu zawodowym wykształcenie, ale też rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Co roku kilkuset najlepszych studentów ma okazję wyjechać na kilkumiesięczne studia do liczących się uniwersytetów zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale działa aktywny ruch naukowy, skupiający studentów prowadzących samodzielne badania i realizujących autorskie projekty w kołach naukowych. Najbardziej aktywni studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia w ramach struktury prężnego samorządu studentów, którego funkcjonowanie jest ważnym elementem życia akademickiego na Wydziale.

      Nasi Absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni fachowcy, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – to również znani uczestnicy życia publicznego, eksperci o ogólnokrajowej i międzynarodowej renomie, komentatorzy życia politycznego. Dziennikarze, politycy, managerowie najwyższego szczebla – wielu z nich pierwsze kroki w swych dziedzinach stawiało w naszych murach.

      Profesorowie, wykładowcy i pracownicy naszego Wydziału to unikatowy w skali kraju zespół teoretyków i praktyków, aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, doskonałych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach.

      Zobacz co zyskasz wybierając europeistykę - integrację europejską!

      Przyjdź na europeistykę – integrację europejską jeśli

      • interesują Cię sprawy związane z procesem integracji europejskiej
      • chciał(a)byś zostać specjalistą zajmującym się funduszami europejskimi
      • chciał(a)byś w przyszłości mieć wpływ na Europę poprzez pracę w instytucjach europejskich i światowych
      • bierzesz pod uwagę pracę za granicą w międzynarodowym środowisku
      • ważne są dla Ciebie wartości i kultura europejska
      Kandydat(ka)
      Absolwent(ka)

      Kandydat(ka)

      Interesują mnie procesy związane z intergracją europejską, a w przyszłości chciał(a)bym pracować w środowisku międzynarodowym.

      Absolwent(ka)

      Posiadam wiedzę w zakresie spraw europejskich. Dzięki temu mogę pracować m. in. w strukturach UE albo pozyskiwać fundusze europejskie dla krajowych instytucji.

      Absolwent naszego kierunku...

      Absolwent kierunku europeistyka ma wiedzę o państwie, jego ewolucji i strukturze oraz roli we współczesnych procesach integracji i globalizacji, formach i płaszczyznach obecności Unii Europejskiej w międzynarodowych stosunkach politycznych i gospodarczych, strukturze administracyjnej UE i państw europejskich oraz o kompetencjach organów UE, administracji rządowej i samorządowej państw członkowskich i relacjach miedzy nimi. Absolwent posiada wiedzę o uwarunkowaniach prowadzenia polityk szczegółowych przez państwa europejskie i Unię Europejską, rynku europejskim i obecności na nim państw i gospodarek państw członkowskich UE, ochronie własności intelektualnej, normach prawnych i społecznych konstytuujących i regulujących europejskie struktury i instytucje społeczne oraz o źródłach tych norm, ich specyfice, ewolucji i oddziaływaniu na ludzkie zachowanie.

      Absolwent potrafi obserwować, analizować, interpretować i prognozować procesy i zjawiska społeczne oraz ich praktyczne skutki w szczególności w odniesieniu do zjawisk społeczno-politycznych i ekonomicznych Unii Europejskiej i państw europejskich oraz proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.

      Absolwent specjalności Praca w instytucjach UE posiada dodatkowo wiedzę o administrowaniu sprawami unijnymi w UE oraz w krajach członkowskich oraz  elementarną wiedzę o urzędniku i pracowniku administracyjnym w UE i państwach członkowskich.

      Absolwent specjalności Fundusze UE i przedsiębiorczość posiada dodatkowo wiedzę o administrowaniu funduszami unijnymi i realizacji celów społeczno-ekonomicznych w UE i państwach członkowskich oraz zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości oraz współpracy pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym w realizacji celów społeczno-ekonomicznych.

      Absolwenci Europeistyki WNPiSM UW

      • Tomasz Betka redaktor naczelny miesięcznika „Dealer” (biznesowe pismo dla osób zarządzających autoryzowanymi stacjami samochodowymi)

        Mój rocznik „otwierał” europeistykę na WDiNP. Był 2004 r. Polska dopiero co weszła do Unii, a ja witałem się z Warszawą (z małego miasteczka w Lubuskiem autobus jechał wtedy – przy dobrych wiatrach – 8 godzin, a autostrada A2 zaczynała się za Poznaniem i kończyła w Koninie). Przeskok, inny świat, rozkopane Krakowskie... Sześć lat z okładem ciężkiej pracy (niedługo potem zacząłem „po sąsiedzku” dziennikarstwo, więc było co robić), dobrej zabawy i znajomości, które trwają do dziś. Co zapamiętam najbardziej z samych studiów? Oj, można by wymieniać długo. Zajęcia na kampusie, „debatę” z prof. Wojtaszczykiem, specyficzny klimat sesji (a zwłaszcza ostatniego egzaminu), posiadówki w BUW-ie, dogrywki w Harendzie. Słowem, samo życie i solidne podwaliny pod przyszłą drogę zawodową. Europeistyka była kierunkiem, który dawał naprawdę niezłą wiedzę ogólną z zakresu politologii, spraw międzynarodowych, ekonomii czy prawa UE. To dla mnie potężny atut również – a może przede wszystkim – w pracy w mediach, z którymi jestem związany od ponad 15 lat. Wciąż wierzę, że w dziennikarstwie nie wystarczy dobrze pisać – trzeba jeszcze wiedzieć, o czym się pisze. Dzięki studiom na UW mam to szczęście, że wiem.

      Wymagane dokumenty

      Oryginał lub uwierzytelniony odpis świadectwa dojrzałości albo świadectwa
      dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego (w przypadku
      kandydatów, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości przed 2005 r.) albo dyplomu IB
      albo dyplomu EB albo świadectwa dojrzałości uzyskanego za granicą, celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem).

      Ankieta osobowa zawierająca zdjęcie kandydata, wydrukowana z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisana przez kandydata (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”).

      Zawierające zdjęcie kandydata, wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisane przez kandydata – w przypadku kandydatów nieposiadających ELS (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”)

      Oświadczenie o zapoznaniu się z wysokością opłat za usługi edukacyjne na wybranym kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisane przez kandydata (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”).

      W przypadku kandydatów posiadających obywatelstwo inne niż polskie:

      1) dowód wpłaty opłaty rekrutacyjnej – w przypadku konieczności dostarczenia potwierdzenia jej dokonania,

      2) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego – w przypadku olimpijczyka korzystającego z całkowitego zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego lub jego części,

      3) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata konkursu międzynarodowego, konkursu ogólnopolskiego lub organizowanego przez uczelnię, który brany jest pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym,

      4) potwierdzenie legalizacji pobytu w przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

      5) dokument potwierdzający uprawnienia do podjęcia studiów bez odpłatności – w przypadku cudzoziemców,

      6) honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka polskiego – na studia prowadzone w języku polskim [link do strony dot. wymagań językowych na studia w języku polskim],

      7) upoważnienie do złożenia dokumentów – w przypadku, gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią [wzór upoważnienia wraz z klauzulą informacyjną – plik pdf]

      8) zgoda na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata – oświadczenie przedstawiciela/i ustawowego/ych  oraz klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych podpisywana osobno przez każdego przedstawiciela ustawowego [wzór oświadczenia w formacie pdf]

      1) poświadczenie świadectwa maturalnego (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie albo dyplomu ukończenia studiów wyższych (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego  stopnia w formie legalizacji [lub apostille, jeżeli dokument został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 r. znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 112 poz. 938 i 939)] [link do strony dot. legalizacji dokumentów o wykształceniu],

      2) tłumaczenie przysięgłe (na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata) świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz wykazu ocen, legalizacji lub apostille (jeśli zostało sporządzone w języku obcym) albo – w przypadku tłumaczenia za granicą innego niż przysięgłe – tłumaczenie zalegalizowane w polskiej placówce dyplomatycznej [link do strony dot. tłumaczenia zagranicznych dokumentów o wykształceniu],

      3) zaświadczenie potwierdzające, że świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów wyższych uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe lub kontynuowania kształcenia w każdym typie szkoły wyższej w Polsce. Zaświadczenie o uprawnieniach należy wydrukować z systemu Kwalifikator na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jeżeli dane świadectwo/dyplom nie został uwzględniony w systemie Kwalifikator, wówczas zaświadczenie o uprawnieniach do podjęcia lub kontynuacji studiów w kraju wydania dokumentu powinno zostać wystawione przez szkołę/instytucję lub władze oświatowe kraju, w systemie edukacji którego świadectwo/dyplom został wydany (z tłumaczeniem na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata).

      Wybierz studia #1 w Polsce uczące praktycznej wiedzy gwarantujące dobrą pracę pozwalające poznać super ludzi poszerzające Twoje horyzonty |

      Wróć na górę

      Europeistyka - profil ogólnoakademicki

      Istnieje również drugi profil, prowadzony wspólnie przez nasz Wydział oraz Centrum Europejskie UW: europeistyka – profil ogólnoakademicki.

      Więcej informacji: https://www.ce.uw.edu.pl/kandydaci/europeistyka/