Stosunki międzynarodowe to kierunek studiów realizowany przez nas z powodzeniem od czterdziestu lat. O jego atrakcyjności świadczy fakt, że jest on najczęściej wybierany przez cudzoziemców podejmujących studia w Polsce. Na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW cudzoziemcy stanowią około 10% wszystkich studentów kierunku stosunki międzynarodowe.
Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej. Kwalifikacja na studia odbywa się na podstawie wyników (0-60 pkt. – próg kwalifikacji 24 pkt.) testu wiedzy przeprowadzonego z zakresu przedmiotów:
Studia trwają cztery semestry. Po pierwszym semestrze studiów studenci wybierają jedną z czterech specjalności:
Dzięki podpisanym umowom z kilkudziesięcioma uczelniami z Unii Europejskiej każdy student ma możliwość nauki za granicą. Studenci stosunków międzynarodowych wyjeżdżają także m. in. do Rosji, Indii, Nepalu i Stanów Zjednoczonych.
Nasi wykładowcy uczestniczą w wielu projektach finansowanych z funduszy unijnych. Główne obszary badawcze stanowią polityka międzynarodowa, dyplomacja i polityka zagraniczna, prawo i instytucje międzynarodowe, międzynarodowa ekonomia polityczna i business, ale również wielokulturowość w stosunkach międzynarodowych oraz studia nad Afryką, Ameryką Łacińską, Indiami lub Chinami. Nawiązaliśmy współpracę naukową z uniwersytetami w Gruzji, Chinach, Brazylii, Tajwanie, Ukrainie, czy Kosowie.
Stołeczna lokalizacja, ogólnokrajowa ranga Uniwersytetu Warszawskiego oraz doświadczona kadra naukowa są gwarancją wysokiego poziomu kształcenia. Dyplom stosunków międzynarodowych posiada wielką wartość rynkową zapewniając pracę w kraju, jak i za granicą.
(zasady na rok 2023/24 zostaną niedługo opublikowane)
Wybierając stosunki międzynarodowe…
Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj
Skrócony program studiów - kliknij tutaj
Przedmioty specjalizacji:
Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj
Skrócony program studiów - kliknij tutaj
Przedmioty specjalizacji:
Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj
Skrócony program studiów - kliknij tutaj
Przedmioty specjalizacji:
Pisemny test wiedzy z zakresu stosunków międzynarodowych odbywa się w oparciu o poniższe podręczniki:
Międzynarodowe stosunki gospodarcze:
Prawo międzynarodowe publiczne:
Międzynarodowe stosunki polityczne:
Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj
Skrócony program studiów - kliknij tutaj
Przedmioty specjalizacji:
Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj
Skrócony program studiów - kliknij tutaj
Przedmioty specjalizacji:
Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj
Skrócony program studiów - kliknij tutaj
Przedmioty specjalizacji:
Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Warszawskiego. W naszych murach naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pobiera blisko trzy i pół tysiąca studentów. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół wyższych Perspektywy w kategoriach politologia, stosunki międzynarodowe i nauki o bezpieczeństwie.
Nasi studenci nie tylko zdobywają u nas wszechstronne i przydatne w późniejszym życiu zawodowym wykształcenie, ale też rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Co roku kilkuset najlepszych studentów ma okazję wyjechać na kilkumiesięczne studia do liczących się uniwersytetów zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale działa aktywny ruch naukowy, skupiający studentów prowadzących samodzielne badania i realizujących autorskie projekty w kołach naukowych. Najbardziej aktywni studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia w ramach struktury prężnego samorządu studentów, którego funkcjonowanie jest ważnym elementem życia akademickiego na Wydziale.
Nasi Absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni fachowcy, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – to również znani uczestnicy życia publicznego, eksperci o ogólnokrajowej i międzynarodowej renomie, komentatorzy życia politycznego. Dziennikarze, politycy, managerowie najwyższego szczebla – wielu z nich pierwsze kroki w swych dziedzinach stawiało w naszych murach.
Profesorowie, wykładowcy i pracownicy naszego Wydziału to unikatowy w skali kraju zespół teoretyków i praktyków, aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, doskonałych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach.
Kandydat(ka)
Interesuje mnie złożoność relacji w środowisku międzynarodowym zarówno między państwami jak i w biznesie.
Absolwent(ka)
Mam wiedzę z zakresu nauk ekonomiczno-
społecznych, politycznych i prawnych, dzięki czemu z łatwością odnajduję się w środowisku międzynarodowym.
Absolwent posiada rozszerzoną – w stosunku do studiów pierwszego stopnia – interdyscyplinarną wiedzę z obszaru stosunków międzynarodowych, zwłaszcza z zakresu międzynarodowej problematyki ekonomicznej, społecznej, politycznej i prawnej. Zna teorię i praktykę stosunków międzynarodowych oraz teorię i praktykę podejmowania decyzji politycznych i gospodarczych.
Absolwent posiada umiejętności analityczne i metodologiczne, pozwalające podejmować pracę na stanowiskach wymagających świadomych, racjonalnych i trafnych ocen i opinii oraz ma wpojone nawyki osobistej odpowiedzialności i inicjatywy. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w instytucjach i przedsiębiorstwach związanych z obrotem międzynarodowym, organizacjach i instytucjach międzynarodowych, jednostkach administracji państwowej związanych z polityką zagraniczną i gospodarczą, ośrodkach badawczych i eksperckich zajmujących się stosunkami międzynarodowymi, dyplomacji oraz środkach masowego przekazu.
Absolwent ma wpojone nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego oraz jest przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).
Co mi dały studia w ISM? Po pierwsze studia przygotowały mnie do pracy w międzynarodowym środowisku. Pozwoliły mi zrozumieć świat, jego złożoność, procesy globalizacji z ich dobrymi i negatywnymi stronami. Po skończeniu studiów pracowałam w biurze ONZ w Warszawie, w międzynarodowych firmach doradczych, teraz zarządzam międzynarodowymi zespołami i kompetencje zarzadzania międzykulturowego są bardzo pomocne. Po drugie, na studiach odkryłam, że oprócz stosunków międzynarodowych opartych o realizację interesów państw narodowych, istnieją stosunki międzynarodowe nakierowane na rozwiązanie problemów globalnych. Cele ONZ to nie puste formuły – jest wielu aktorów, którzy podejmują realne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. To zainspirowało mnie do pracy jako menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w międzynarodowej firmie spożywczej. Realna zmiana jest w zasięgu ręki. W kontekście kryzysu klimatycznego i innym wyzwań globalnych, rola tych zagadnień będzie rosła i mam nadzieje, że studenci ISM będą częścią tej zmiany.
Stosunki Międzynarodowe na UW to najlepszy wstęp do dyplomacji polskiej i europejskiej. To studia, które oferują solidną porcję wiedzy o świecie, dają narzędzia do sprawnego operowania w przestrzeni międzynarodowej i otwierają głowę – przygotowując do sprawnego wchodzenia w kolejne zawodowe role. Co się robi po tych studiach? Nie ma dwóch takich samych ścieżek kariery po Stosunkach. Dyplomacja to ciągłe zmiany: po studiach odbyłem staże aplikanckie w Waszyngtonie i w Nowym Jorku, pracowałem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli, koordynowałem przygotowania materiałów i wystąpień Ministra Spraw Zagranicznych w Sekretariacie Ministra. Przez blisko cztery lata pracowałem w Delegaturze UE w Pekinie jako radca polityczny, analizując chińską politykę wewnętrzną i zagraniczną. Jako Dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ przygotowywałem wizyty najważniejszych osób w państwie w krajach Azji. Przed wyjazdem do Tajpej przewodniczyłem w Brukseli Grupie Roboczej ds. Azji i Pacyfiku Rady Unii Europejskiej (COASI), zarządzając negocjacjami pomiędzy 28 krajami członkowskimi na temat polityki wobec Azji i mandatu dla instytucji europejskich. Dziś reprezentuję Unię Europejską na Tajwanie. Nie wyobrażam sobie lepszych studiów, które mogłyby mnie do tego przygotować.
Studiowanie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim było dla mnie wielką intelektualną przygodą, a jednocześnie znakomitym przygotowaniem do pracy w dyplomacji. Znakomita kadra profesorska – nie tylko z dorobkiem naukowym, ale także z szerokim pozanaukowym doświadczeniem zawodowym np. w dyplomacji, administracji, biznesie – stawiała przed nami wyzwania ciągłego rozwoju, samodzielnego pogłębiania wiedzy, krytycznego myślenia oraz poszukiwania nieszablonowych rozwiązań problemów. Dzięki szerokiej gamie przedmiotów studiów – od prawa i historii, przez ekonomię, po stosunki międzynarodowe we wszystkich ich aspektach: gospodarczych, politycznych, wojskowych, kulturalnych i innych – czułem że jestem dobrze przygotowany do zajmowania się całym spektrum spraw, związanych nie tylko z dyplomacją, ale szeroko rozumianymi sprawami międzynarodowymi. Dzięki wiedzy zdobytej na studiach z powodzeniem zdałem egzaminy do służby zagranicznej i wykorzystuję ją z powodzeniem w mojej karierze dyplomatycznej.
Studia na ISM – obecnie WNPiSM – oferują znakomite perspektywy zawodowe (…) Praktycznie wszystkie osoby z mojego roku zrobiły imponujące kariery, począwszy od wysokich stanowisk w międzynarodowych firmach konsultingowych, poprzez wprowadzanie zagranicznych inwestorów na warszawską giełdę, aż po działalność w zakresie finansowania start-upów i nowych technologii. Duża grupa absolwentów, tak jak i ja, pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wiele spośród umiejętności nabytych podczas studiów przydało mi się w późniejszym życiu zawodowym. Niezwykle często do wiadomości z zakresu międzynarodowego prawa morza i międzynarodowego prawa publicznego odwoływałem się podczas pracy w Ambasadzie RP w Singapurze, gdzie kwestia sporu na Morzu Południowochińskim i delimitacji wód terytorialnych ma szczególne znaczenie.
Miałam iść na medycynę, ale w ostatniej chwili, ku rozpaczy całej rodziny, zmieniłam zdanie. Jednak jeśli nie medycyna to co? Nie miałam pojęcia. Po prostu chciałam poszerzyć moją humanistyczną edukację, poznać świat i mechanizmy jakie nim rządzą. Te studia okazały się „strzałem w dziesiątkę”. Dały mi poczucie, że po ich ukończeniu mam nieograniczone możliwości wyboru. Margareta Kassangana – absolwentka stosunków międzynarodowych (1994), ambasador RP w Senegalu, Burkina Faso, Gambii, Gwinei, Gwinei Bissau, Mali, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Wyspach Zielonego Przylądka. Blisko 20 lat na różnych stanowiskach w polskiej dyplomacji, m. in. wicedyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Specjalizuje się w dyplomacji wielostronnej i problematyce afrykańskiej. W latach 2007-11 pracowała w Komisji Europejskiej w Brukseli.
Stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawski to czas, który wspominam bardzo dobrze. Wspaniałe koleżanki i koledzy, wykładowcy, cenna wiedza zdobyta na zajęciach i wiele dyskusji na tematy międzynarodowe, polityki krajowej czy z przyjaciółmi o życiu. Od 15 lat mieszkam w Brukseli i pracuję w instytucjach Unii Europejskiej, a wiedza zdobyta w okresie studiów przydaje mi się wielokrotnie i w pracy i w życiu.
Co mi dały studia w ISM? Po pierwsze studia przygotowały mnie do pracy w międzynarodowym środowisku. Pozwoliły mi zrozumieć świat, jego złożoność, procesy globalizacji z ich dobrymi i negatywnymi stronami. Po skończeniu studiów pracowałam w biurze ONZ w Warszawie, w międzynarodowych firmach doradczych, teraz zarządzam międzynarodowymi zespołami i kompetencje zarzadzania międzykulturowego są bardzo pomocne. Po drugie, na studiach odkryłam, że oprócz stosunków międzynarodowych opartych o realizację interesów państw narodowych, istnieją stosunki międzynarodowe nakierowane na rozwiązanie problemów globalnych. Cele ONZ to nie puste formuły – jest wielu aktorów, którzy podejmują realne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. To zainspirowało mnie do pracy jako menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w międzynarodowej firmie spożywczej. Realna zmiana jest w zasięgu ręki. W kontekście kryzysu klimatycznego i innym wyzwań globalnych, rola tych zagadnień będzie rosła i mam nadzieje, że studenci ISM będą częścią tej zmiany.
Stosunki Międzynarodowe na UW to najlepszy wstęp do dyplomacji polskiej i europejskiej. To studia, które oferują solidną porcję wiedzy o świecie, dają narzędzia do sprawnego operowania w przestrzeni międzynarodowej i otwierają głowę – przygotowując do sprawnego wchodzenia w kolejne zawodowe role. Co się robi po tych studiach? Nie ma dwóch takich samych ścieżek kariery po Stosunkach. Dyplomacja to ciągłe zmiany: po studiach odbyłem staże aplikanckie w Waszyngtonie i w Nowym Jorku, pracowałem w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE w Brukseli, koordynowałem przygotowania materiałów i wystąpień Ministra Spraw Zagranicznych w Sekretariacie Ministra. Przez blisko cztery lata pracowałem w Delegaturze UE w Pekinie jako radca polityczny, analizując chińską politykę wewnętrzną i zagraniczną. Jako Dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MSZ przygotowywałem wizyty najważniejszych osób w państwie w krajach Azji. Przed wyjazdem do Tajpej przewodniczyłem w Brukseli Grupie Roboczej ds. Azji i Pacyfiku Rady Unii Europejskiej (COASI), zarządzając negocjacjami pomiędzy 28 krajami członkowskimi na temat polityki wobec Azji i mandatu dla instytucji europejskich. Dziś reprezentuję Unię Europejską na Tajwanie. Nie wyobrażam sobie lepszych studiów, które mogłyby mnie do tego przygotować.
Studiowanie stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim było dla mnie wielką intelektualną przygodą, a jednocześnie znakomitym przygotowaniem do pracy w dyplomacji. Znakomita kadra profesorska – nie tylko z dorobkiem naukowym, ale także z szerokim pozanaukowym doświadczeniem zawodowym np. w dyplomacji, administracji, biznesie – stawiała przed nami wyzwania ciągłego rozwoju, samodzielnego pogłębiania wiedzy, krytycznego myślenia oraz poszukiwania nieszablonowych rozwiązań problemów. Dzięki szerokiej gamie przedmiotów studiów – od prawa i historii, przez ekonomię, po stosunki międzynarodowe we wszystkich ich aspektach: gospodarczych, politycznych, wojskowych, kulturalnych i innych – czułem że jestem dobrze przygotowany do zajmowania się całym spektrum spraw, związanych nie tylko z dyplomacją, ale szeroko rozumianymi sprawami międzynarodowymi. Dzięki wiedzy zdobytej na studiach z powodzeniem zdałem egzaminy do służby zagranicznej i wykorzystuję ją z powodzeniem w mojej karierze dyplomatycznej.
Studia na ISM – obecnie WNPiSM – oferują znakomite perspektywy zawodowe (…) Praktycznie wszystkie osoby z mojego roku zrobiły imponujące kariery, począwszy od wysokich stanowisk w międzynarodowych firmach konsultingowych, poprzez wprowadzanie zagranicznych inwestorów na warszawską giełdę, aż po działalność w zakresie finansowania start-upów i nowych technologii. Duża grupa absolwentów, tak jak i ja, pracuje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wiele spośród umiejętności nabytych podczas studiów przydało mi się w późniejszym życiu zawodowym. Niezwykle często do wiadomości z zakresu międzynarodowego prawa morza i międzynarodowego prawa publicznego odwoływałem się podczas pracy w Ambasadzie RP w Singapurze, gdzie kwestia sporu na Morzu Południowochińskim i delimitacji wód terytorialnych ma szczególne znaczenie.
Miałam iść na medycynę, ale w ostatniej chwili, ku rozpaczy całej rodziny, zmieniłam zdanie. Jednak jeśli nie medycyna to co? Nie miałam pojęcia. Po prostu chciałam poszerzyć moją humanistyczną edukację, poznać świat i mechanizmy jakie nim rządzą. Te studia okazały się „strzałem w dziesiątkę”. Dały mi poczucie, że po ich ukończeniu mam nieograniczone możliwości wyboru. Margareta Kassangana – absolwentka stosunków międzynarodowych (1994), ambasador RP w Senegalu, Burkina Faso, Gambii, Gwinei, Gwinei Bissau, Mali, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Wyspach Zielonego Przylądka. Blisko 20 lat na różnych stanowiskach w polskiej dyplomacji, m. in. wicedyrektor Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu, zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Specjalizuje się w dyplomacji wielostronnej i problematyce afrykańskiej. W latach 2007-11 pracowała w Komisji Europejskiej w Brukseli.
Stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawski to czas, który wspominam bardzo dobrze. Wspaniałe koleżanki i koledzy, wykładowcy, cenna wiedza zdobyta na zajęciach i wiele dyskusji na tematy międzynarodowe, polityki krajowej czy z przyjaciółmi o życiu. Od 15 lat mieszkam w Brukseli i pracuję w instytucjach Unii Europejskiej, a wiedza zdobyta w okresie studiów przydaje mi się wielokrotnie i w pracy i w życiu.