Cyberbezpieczeństwo

Opis kierunku

Badania nad cyberbezpieczeństwem obejmują ochronę systemów cyfrowych, sieci i danych przed nieautoryzowanym dostępem, wykorzystaniem, ujawnieniem, zakłóceniem, modyfikacją lub zniszczeniem. Ta interdyscyplinarna dziedzina obejmuje szeroki zakres tematów, w tym sieci komputerowe i bezpieczeństwo, kryptografię, bezpieczeństwo oprogramowania i prywatność danych. Obejmuje również badanie kwestii prawnych i etycznych związanych z technologią informacyjną, a także rozwój i wykorzystanie technologii bezpieczeństwa, takich jak zapory ogniowe, oprogramowanie antywirusowe i szyfrowanie.

Głównym celem kierunku jest wykształcenie absolwentów posiadających kompetencje w obszarze cyberbezpieczeństwa i tym samym zmniejszenie deficytu specjalistów z przedmiotowego obszaru na rynku pracy. 

Kształtowanie umiejętności studentów ma na celu sprostanie stale zmieniającym się wymaganiom dzisiejszego cyfrowego świata. Szybki w ostatnich latach rozwój technologii informatycznych i rynku IoT oraz wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej spowodował wzrost zapotrzebowania firm i organizacji na specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Celem kierunku jest podniesienie poziomu edukacji i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni. Przeciętny obywatel nie wie, w jaki sposób chronić swoje dane i prywatność w sieci, często nie jest świadom utraty danych, bądź tego, że stał się ofiarą ataku. Ochrona przed cyberprzestępcami jest jedyną drogą prowadzącą do poprawy ogólnospołecznego bezpieczeństwa państwa i świata.

Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej. Skierowane są do wszystkich osób, które chcą zdobyć wiedzę i wykształcenie z zakresu kształtowania i stosowania polityki cyberbezpieczeństwa. 

Zajęcia prowadzone są przez zespół wykładowców akademickich oraz przedstawicieli firm i instytucji państwowych pracujących w obszarze cyberbezpieczeństwa.  

Do dyspozycji studentów są sale wyposażone w najnowszy sprzęt komputerowy.

I TURA REKRUTACJI

Rejestracja: 06.06.2024-22.07.2024
Egzamin wstępny: 29.07.2024

Ogłoszenie wyników: 01.08.2024

Termin przyjmowania dokumentów:
I termin: 02, 05-06.08.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 07-08.08.2024
III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 12-13.08.2024

kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną

II TURA REKRUTACJI (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w I turze)

Rejestracja: 19.08.2024-12.09.2024
Egzamin wstępny: 19.09.2024

Ogłoszenie wyników: 24.09.2024

Termin przyjmowania dokumentów:
I termin: 25-26.09.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 27-30.09.2024

Wybierając cyberbezpieczeństwo…

Program studiów

Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj
Skrócony program studiów - kliknij tutaj

Program studiów jest odpowiedzią na rosnące wciąż zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników zajmujących się bezpieczeństwem IT. Główne założenia programu skierowane są na rozpoznawanie potrzeb organizacji w zakresie bezpieczeństwa IT, kształtowania polityki cyberbezpieczeństwa na poziomie państwowym oraz zarządzanie bezpieczeństwem informacyjnym UE. 

Program studiów składa się z dwóch filarów:

  • I filarwiedza z zakresu kształtowania i stosowania polityki cyberbezpieczeństwa na poziomie firm, organizacji, instytucji państwowych i europejskich, w tym:
    • rozpoznawanie potrzeb oraz kształtowanie polityki i strategii cyberbezpieczeństwa,
    • sposoby tworzenia zasad kontrolnych i ochronnych dla zasobów technologicznych
      i informacyjnych przedsiębiorstw,
    • rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa funkcjonujące na szczeblu państwowym,
    • zasady polityki UE mające na celu zwiększenie cyberodporności, walkę z cyberprzestępczością, wzmocnienie cyberdyplomacji i cyberobrony,
    • prawo karne i ochrona cyberprzestrzeni,
    • zarządzanie ryzykiem i ocena bezpieczeństwa systemów IT,
    • ochrona prywatności w Internecie, 
    • społeczna percepcja zagrożeń, 
    • dezinformacja oraz narzędzia i techniki manipulowania opinią publiczną.

  • II filar  - wybrane zagadnienia dotyczące obszarów IT, które wspierają operacje cyberbezpieczeństwa i których poznanie jest konieczne do realizacji zagadnień z I filaru, takie jak:
    • sztuczna inteligencja,
    • Big Data i analiza danych,
    • technologie budowy serwisów i portali internetowych,
    • podstawy programowania w cyberprzestrzeni,
    • web 2.0 i media społecznościowe.

Powyższe zagadnienia obejmują tworzenie i kształtowanie polityki bezpieczeństwa w następujących obszarach:

  • bezpieczeństwo systemów informatycznych, 
  • zabezpieczenia systemów operacyjnych i bazodanowych,
  • bezpieczeństwo komunikacji sieciowej i elektronicznej, 
  • technologie i zabezpieczenia internetowe,
  • bezpieczeństwo pracy w chmurze, 
  • bezpieczeństwo infrastruktury,
  • bezpieczeństwo IoT.

    Zasady kwalifikacji

    Warunkiem przystąpienia do kwalifikacji jest uzyskanie dyplomu licencjata, magistra, inżyniera lub dyplomu równoważnego.

    Podstawą kwalifikacji jest egzamin testowy, składający się z pytań zamkniętych oraz otwartych, przeprowadzany z zakresu następujących zagadnień:

    1. Sposoby ochrony komputera osobistego przed cyberprzestępcami.
    2. Zagrożenia bezpieczeństwa wynikające z korzystania z mediów społecznościowych.
    3. Istota cyberwojny
    4. Możliwe konsekwencje społeczne wynikające z braku działania:
    1. Internetu,
    2. sieci społecznościowych,
    3. serwisów informacyjnych.
    1. Powszechnie znane wycieki danych osobowych w sieciach komputerowych. Istota i środki zaradcze podjęte w celu ograniczenia ryzyka ich wystąpienia w przyszłości.
    2. Zasady bezpiecznego korzystania z usług bankowości elektronicznej w Polsce.
    3. Prawo do zapomnienia.
    4. Sposoby zabezpieczenia smartfonu przed atakami cyberprzestępców.
    5. Korzyści wynikające z używania legalnie nabytego oprogramowania komputerowego.
    6. Możliwe konsekwencje korzystania z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.

    Wynik końcowy to liczba punktów w przedziale od 0 do 50. 

    Próg kwalifikacji: 20 pkt.

    Czemu warto studiować na WNPiSM?

    Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Warszawskiego. W naszych murach naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pobiera blisko trzy i pół tysiąca studentów. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół wyższych Perspektywy w kategoriach politologia, stosunki międzynarodowe i nauki o bezpieczeństwie.

    Nasi studenci nie tylko zdobywają u nas wszechstronne i przydatne w późniejszym życiu zawodowym wykształcenie, ale też rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Co roku kilkuset najlepszych studentów ma okazję wyjechać na kilkumiesięczne studia do liczących się uniwersytetów zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale działa aktywny ruch naukowy, skupiający studentów prowadzących samodzielne badania i realizujących autorskie projekty w kołach naukowych. Najbardziej aktywni studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia w ramach struktury prężnego samorządu studentów, którego funkcjonowanie jest ważnym elementem życia akademickiego na Wydziale.

    Nasi Absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni fachowcy, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – to również znani uczestnicy życia publicznego, eksperci o ogólnokrajowej i międzynarodowej renomie, komentatorzy życia politycznego. Dziennikarze, politycy, managerowie najwyższego szczebla – wielu z nich pierwsze kroki w swych dziedzinach stawiało w naszych murach.

    Profesorowie, wykładowcy i pracownicy naszego Wydziału to unikatowy w skali kraju zespół teoretyków i praktyków, aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, doskonałych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach.

    Zobacz co zyskasz wybierając cyberbezpieczeństwo!

    Przyjdź na cyberbezpieczeństwo jeśli

    • interesujesz się tematem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni
    • szukasz studiów łączących naukę przedmiotów społecznych z technicznymi
    • chcesz zostać jednym z najbardziej poszukiwanych ekspertów na rynku pracy
    Kandydat(ka)
    Absolwent(ka)

    Kandydat(ka)

    Interesuję się zagadnieniami związanymi z cyberbezpieczeństwem, nowymi technologiami i ich wpływem na otaczający mnie świat.

    Absolwent(ka)

    Posiadam ekspercką wiedzę w zakresie cyberbezpieczeństwa, i mogę wykorzystywać ją na zróżnicowanych stanowiskach i w wielu branżach.

    Absolwent naszego kierunku...

    Absolwenci kierunku zyskają solidne podstawy do pracy na stanowiskach w obszarze cyberbezpieczeństwa w firmach i instytucjach państwowych w kraju i za granicą. Nauczą się diagnozować i analizować zagrożenia związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni, a także stosować narzędzia służące do ich ograniczania i eliminacji. Poznają zasady polityki cyberbezpieczeństwa i sposoby jej kształtowania oraz zdobędą wiedzę dotyczącą mechanizmów, technologii i systemów zabezpieczeń przed cyberzagrożeniami. 

    Program ukierunkowany jest na rozwój kompetencji w zakresie podnoszenia poziomu świadomości występowania cyberzagrożeń i możliwości zapobiegania ich gospodarczym, społecznym, psychologicznym i politycznym konsekwencjom. Umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu szerokiego spektrum rozwiązań technologicznych security IT, niezbędnej do definiowania zagrożeń w cyberprzestrzeni i stosowania środków zapobiegawczych. 

    Wymagane dokumenty

    Oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych: dyplomu magistra albo dyplomu licencjata albo dyplomu inżyniera albo dyplomu równorzędnego wydanego za granicą, celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem oraz suplement
    albo
    oryginał zaświadczenia o ukończeniu studiów zawierającego informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym oraz słownie określonym wyniku ukończenia studiów wraz z oświadczeniem kandydata, w którym zobowiązuje się on do przedstawienia oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych w ciągu 30 dni od jego wydania, pod rygorem skreślenia z listy studentów.

    Ankieta osobowa zawierająca zdjęcie kandydata, wydrukowana z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisana przez kandydata (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”), uwierzytelnionym odpisem.

    Zawierające zdjęcie kandydata, wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisane przez kandydata – w przypadku kandydatów nieposiadających ELS (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”)

    Oświadczenie o zapoznaniu się z wysokością opłat za usługi edukacyjne na wybranym kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”).

    1) dowód wpłaty opłaty rekrutacyjnej – w przypadku konieczności dostarczenia potwierdzenia jej dokonania,

    2) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego – w przypadku olimpijczyka korzystającego z całkowitego zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego lub jego części,

    3) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata konkursu międzynarodowego, konkursu ogólnopolskiego lub organizowanego przez uczelnię, który brany jest pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym,

    4) potwierdzenie legalizacji pobytu w przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

    5) dokument potwierdzający uprawnienia do podjęcia studiów bez odpłatności – w przypadku cudzoziemców,

    6) honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka polskiego – na studia prowadzone w języku polskim [link do strony dot. wymagań językowych na studia w języku polskim],

    7) upoważnienie do złożenia dokumentów – w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią (więcej informacji w ramce poniżej):

    Składanie dokumentów przez osoby trzecie: w przypadku składania dokumentów za kandydata przez osoby trzecie należy przedstawić upoważnienie (imienne) dla osoby składającej dokument (dokument nie upoważnia do składania podpisów w imieniu kandydata) wraz z informacją nt. przetwarzania danych osobowych podpisaną przez osobę upoważnioną [wzór upoważnienia wraz z klauzulą informacyjną – plik pdf]. UWAGA! Dokumenty wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w IRK muszą być podpisane przez kandydata.

    8) zgoda na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata – oświadczenie przedstawiciela/i ustawowego/ych [wzór oświadczenia w formacie pdf] oraz klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych podpisywana osobno przez każdego przedstawiciela ustawowego [wzór klauzuli w formacie pdf] (więcej informacji w ramce poniżej):

     

    Zgoda na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata: wraz z oświadczeniem przedstawiciela/i ustawowego/ych i klauzulą informacyjną dot. przetwarzania danych należy przedłożyć do wglądu akt urodzenia niepełnoletniego kandydata.

    1) poświadczenie świadectwa maturalnego (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie albo dyplomu ukończenia studiów wyższych (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego  stopnia w formie legalizacji [lub apostille, jeżeli dokument został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 r. znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 112 poz. 938 i 939)] [link do strony dot. legalizacji dokumentów o wykształceniu],

    2) tłumaczenie przysięgłe (na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata) świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz wykazu ocen, legalizacji lub apostille (jeśli zostało sporządzone w języku obcym) albo – w przypadku tłumaczenia za granicą innego niż przysięgłe – tłumaczenie zalegalizowane w polskiej placówce dyplomatycznej [link do strony dot. tłumaczenia zagranicznych dokumentów o wykształceniu],

    3) zaświadczenie potwierdzające, że świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów wyższych uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe lub kontynuowania kształcenia w każdym typie szkoły wyższej w Polsce. Zaświadczenie o uprawnieniach należy wydrukować z systemu Kwalifikator na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jeżeli dane świadectwo/dyplom nie został uwzględniony w systemie Kwalifikator, wówczas zaświadczenie o uprawnieniach do podjęcia lub kontynuacji studiów w kraju wydania dokumentu powinno zostać wystawione przez szkołę/instytucję lub władze oświatowe kraju, w systemie edukacji którego świadectwo/dyplom został wydany (z tłumaczeniem na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata).

    Wybierz studia #1 w Polsce uczące praktycznej wiedzy gwarantujące dobrą pracę pozwalające poznać super ludzi poszerzające Twoje horyzonty |

    Wróć na górę