Cyberbezpieczeństwo

Opis kierunku

Badania nad cyberbezpieczeństwem obejmują ochronę systemów cyfrowych, sieci i danych przed nieautoryzowanym dostępem, wykorzystaniem, ujawnieniem, zakłóceniem, modyfikacją lub zniszczeniem. Ta interdyscyplinarna dziedzina obejmuje szeroki zakres tematów, w tym sieci komputerowe i bezpieczeństwo, kryptografię, bezpieczeństwo oprogramowania i prywatność danych. Obejmuje również badanie kwestii prawnych i etycznych związanych z technologią informacyjną, a także rozwój i wykorzystanie technologii bezpieczeństwa, takich jak zapory ogniowe, oprogramowanie antywirusowe i szyfrowanie.

Głównym celem kierunku jest wykształcenie absolwentów posiadających kompetencje w obszarze cyberbezpieczeństwa i tym samym zmniejszenie deficytu specjalistów z przedmiotowego obszaru na rynku pracy. 

Kształtowanie umiejętności studentów ma na celu sprostanie stale zmieniającym się wymaganiom dzisiejszego cyfrowego świata. Szybki w ostatnich latach rozwój technologii informatycznych i rynku IoT oraz wzrost popularności pracy zdalnej i hybrydowej spowodował wzrost zapotrzebowania firm i organizacji na specjalistów z obszaru cyberbezpieczeństwa.

Celem kierunku jest podniesienie poziomu edukacji i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni. Przeciętny obywatel nie wie, w jaki sposób chronić swoje dane i prywatność w sieci, często nie jest świadom utraty danych, bądź tego, że stał się ofiarą ataku. Ochrona przed cyberprzestępcami jest jedyną drogą prowadzącą do poprawy ogólnospołecznego bezpieczeństwa państwa i świata.

Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej. Skierowane są do wszystkich osób, które chcą zdobyć wiedzę i wykształcenie z zakresu kształtowania i stosowania polityki cyberbezpieczeństwa. 

Zajęcia prowadzone są przez zespół wykładowców akademickich oraz przedstawicieli firm i instytucji państwowych pracujących w obszarze cyberbezpieczeństwa.  

Do dyspozycji studentów są sale wyposażone w najnowszy sprzęt komputerowy.

Wybierając Cyberbezpieczeństwo…

Program studiów

Program studiów - kliknij tutaj

Program studiów jest odpowiedzią na rosnące wciąż zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników zajmujących się bezpieczeństwem IT. Główne założenia programu skierowane są na rozpoznawanie potrzeb organizacji w zakresie bezpieczeństwa IT, kształtowania polityki cyberbezpieczeństwa na poziomie państwowym oraz zarządzanie bezpieczeństwem informacyjnym UE. 

Program studiów składa się z dwóch filarów:

  • I filar – wiedza z zakresu kształtowania i stosowania polityki cyberbezpieczeństwa na poziomie firm, organizacji, instytucji państwowych i
    europejskich
    , w tym:
    • rozpoznawanie potrzeb oraz kształtowanie polityki i strategii cyberbezpieczeństwa na poziomie firm, organizacji, instytucji państwowych i europejskich,
    • sposoby tworzenia zasad kontrolnych i ochronnych dla zasobów technologicznych i informacyjnych przedsiębiorstw,
    • rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa funkcjonujące na szczeblu państwowym,
    • zasady polityki UE mające na celu zwiększenie cyberodporności, walkę z cyberprzestępczością, wzmocnienie cyberdyplomacji i cyberobrony,
    • zarządzanie ryzykiem i ocena bezpieczeństwa systemów IT,
    • ochrona prywatności w Internecie,
    • społeczna percepcja zagrożeń,
    • dezinformacja oraz narzędzia i techniki manipulowania opinią publiczną.
  • II filar  - wybrane obszary IT istotne w tworzeniu polityki cyberbezpieczeństwa i których poznanie jest konieczne do realizacji zagadnień z I filaru, takie jak:
    • sztuczna inteligencja,
    • Big Data i analiza danych,
    • technologie budowy serwisów i portali internetowych.

Powyższe zagadnienia obejmują tworzenie i kształtowanie polityki bezpieczeństwa w następujących obszarach:

  • bezpieczeństwo systemów informatycznych,
  • zabezpieczenia systemów operacyjnych,
  • bezpieczeństwo komunikacji sieciowej i elektronicznej,
  • technologie i zabezpieczenia internetowe,
  • bezpieczeństwo pracy w chmurze,
  • bezpieczeństwo IoT.

Harmonogram rekrutacji

Opłaty za studia

Płatność jednorazowa

Opłata rok studiów – 9 900 PLN
Płatne do 15.10.2024 r.

Płatność na raty
I rata – 4950 PLN (płatna do 15.10.2024 r.)
II rata – 4950 PLN (płatna do 15.02.2025 r.)

Spis wymaganych dokumentów

Zobacz co zyskasz wybierając Cyberbezpieczeństwo!

Przyjdź na Cyberbezpieczeństwo jeśli

  • interesujesz się tematem bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni
  • szukasz studiów łączących naukę przedmiotów społecznych z technicznymi
  • chcesz zostać jednym z najbardziej poszukiwanych ekspertów na rynku pracy
Kandydat(ka)
Absolwent(ka)

Kandydat(ka)

Interesuję się zagadnieniami związanymi z cyberbezpieczeństwem, nowymi technologiami i ich wpływem na otaczający mnie świat.

Absolwent(ka)

Posiadam ekspercką wiedzę w zakresie cyberbezpieczeństwa, i mogę wykorzystywać ją na zróżnicowanych stanowiskach i w wielu branżach.

Czemu warto studiować na WNPiSM?

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Warszawskiego. W naszych murach naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pobiera blisko trzy i pół tysiąca studentów. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół wyższych Perspektywy w kategoriach politologia, stosunki międzynarodowe i nauki o bezpieczeństwie.

Nasi studenci nie tylko zdobywają u nas wszechstronne i przydatne w późniejszym życiu zawodowym wykształcenie, ale też rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Co roku kilkuset najlepszych studentów ma okazję wyjechać na kilkumiesięczne studia do liczących się uniwersytetów zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale działa aktywny ruch naukowy, skupiający studentów prowadzących samodzielne badania i realizujących autorskie projekty w kołach naukowych. Najbardziej aktywni studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia w ramach struktury prężnego samorządu studentów, którego funkcjonowanie jest ważnym elementem życia akademickiego na Wydziale.

Nasi Absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni fachowcy, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – to również znani uczestnicy życia publicznego, eksperci o ogólnokrajowej i międzynarodowej renomie, komentatorzy życia politycznego. Dziennikarze, politycy, managerowie najwyższego szczebla – wielu z nich pierwsze kroki w swych dziedzinach stawiało w naszych murach.

Profesorowie, wykładowcy i pracownicy naszego Wydziału to unikatowy w skali kraju zespół teoretyków i praktyków, aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, doskonałych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach.

Absolwent naszego kierunku...

Absolwenci kierunku zyskają solidne podstawy do pracy na stanowiskach w obszarze cyberbezpieczeństwa w firmach i instytucjach państwowych w kraju i za granicą. Nauczą się diagnozować i analizować zagrożenia związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni, a także stosować narzędzia służące do ich ograniczania i eliminacji. Poznają zasady polityki cyberbezpieczeństwa i sposoby jej kształtowania oraz zdobędą wiedzę dotyczącą mechanizmów, technologii i systemów zabezpieczeń przed cyberzagrożeniami. 

Program ukierunkowany jest na rozwój kompetencji w zakresie podnoszenia poziomu świadomości występowania cyberzagrożeń i możliwości zapobiegania ich gospodarczym, społecznym, psychologicznym i politycznym konsekwencjom. Umożliwia zdobycie wiedzy z zakresu szerokiego spektrum rozwiązań technologicznych security IT, niezbędnej do definiowania zagrożeń w cyberprzestrzeni i stosowania środków zapobiegawczych. 

Wybierz studia #1 w Polsce uczące praktycznej wiedzy gwarantujące dobrą pracę pozwalające poznać super ludzi poszerzające Twoje horyzonty |

Wróć na górę