Bezpieczeństwo wewnętrzne

Opis kierunku

Kierunek jest prowadzony w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym (zaocznym – weekendowym).

Od kilku lat wzrasta znaczenie bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w polityce prowadzonej przez organy władzy publicznej. Sektor administracji publicznej, gospodarczy i społeczny potrzebują wykwalifikowanej kadry m.in. do prowadzenia spraw państwa i obywateli w stanach kryzysowych i różnego rodzaju zagrożeń, prowadzenia różnorakich szkoleń (np. z zakresu bezpieczeństwa społeczności lokalnych, bezpieczeństwa ekologicznego itp.) czy też zabezpieczania prowadzonej działalności gospodarczej. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku pracy Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych jako jeden z pierwszych ośrodków akademickich w Polsce zdecydował o uruchomieniu studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne.

Studia przeznaczone są dla osób z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera, magistra dowolnego kierunku studiów i są realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej (zaocznej). Kwalifikacja na studia stacjonarne odbywa się na podstawie wyników egzaminu pisemnego. Kandydaci na studia zaoczne kwalifikowani są na podstawie złożonych dokumentów. Studia trwają cztery semestry, zaś od drugiego semestru studenci dokonują wyboru jednej z dwóch specjalizacji: 

  • Bezpieczeństwo energetyczne,
  • Zarządzanie kryzysowe.

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych posiada wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę naukową, której reprezentanci od lat prowadzą intensywne badania nad problematyką bezpieczeństwa państwa. 

Potencjał naukowy i dydaktyczny wzbogacony jest również przez współpracę z innymi uczelniami oraz innymi jednostkami UW. W ramach realizacji studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne prowadzona jest stała współpraca z instytucjami i służbami, wspomagającymi proces praktycznego przygotowania absolwentów do przyszłej pracy (między innymi z Komendą Główną Policji, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Służbą Graniczną, Centralnym Zarządem Służby Więziennej).

Program kształcenia łączy walory klasycznych studiów uniwersyteckich, dających stosowną podbudowę teoretyczną i metodologiczną z odpowiedzią na konieczność kształcenia w wyspecjalizowanych, praktycznych dziedzinach dotyczących bezpieczeństwa jednostki, społeczności oraz instytucji związanych z funkcjonowaniem władzy publicznej.

Studia stacjonarne

I TURA REKRUTACJI

Rejestracja: 06.06.2024-22.07.2024
Egzamin wstępny: 30.07.2024

Ogłoszenie wyników: 01.08.2024

Termin przyjmowania dokumentów:
I termin: 02, 05-06.08.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 07-08.08.2024
III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 12-13.08.2024

kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną

II TURA REKRUTACJI (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w I turze)

Rejestracja: 19.08.2024-12.09.2024
Egzamin wstępny: 20.09.2024

Ogłoszenie wyników: 24.09.2024

Termin przyjmowania dokumentów:
I termin: 25-26.09.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 27, 30.09.2024

Wybierając bezpieczeństwo wewnętrzne…

Program studiów

Bezpieczeństwo energetyczne
Zarządzanie kryzysowe

Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj

Skrócony program studiów w formie stacjonarnej - kliknij tutaj 

Skrócony program studiów w formie niestacjonarnej - kliknij tutaj 

Przedmioty specjalizacji:

  • Regulacje w sektorze energetycznym
  • Odnawialne źródła energii
  • Polityka Energetyczna Polski
  • Planowanie i finansowanie inwestycji w sektorze energetycznym
  • Megatrendy w sektorze energii
  • Polityka klimatyczno-energetyczna UE
  • Polityki energetyczne współczesnych państw

Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj

Skrócony program studiów w formie stacjonarnej - kliknij tutaj 

Skrócony program studiów w formie niestacjonarnej - kliknij tutaj 

Przedmioty specjalizacji:

  • Pozarządowe formy i instytucje bezpieczeństwa wewnętrznego
  • Analiza informacji w systemie bezpieczeństwa państwa
  • Instytucje zarządzania kryzysowego w Polsce na tle porównawczym
  • Przestępczość transgraniczna i handel ludźmi
  • Infrastruktura i logistyka w zarządzaniu kryzysowym
  • Klęski żywiołowe i awarie techniczne
  • Rozwiązywanie konfliktów

Zagadnienia kwalifikacyjne

Zagadnienia
Proponowana literatura

Zagadnienia szczegółowe egzaminu pisemnego w formie testowej:

  • Administracja publiczna właściwa w zakresie spraw bezpieczeństwa
  • Instytucje bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce
  • Naczelne organy państwowe (Prezydent RP, Rada Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych, Minister Obrony Narodowej) w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego
  • Podstawowe pojęcia związane z zapobieganiem przestępczości
  • Pojęcie i rodzaje bezpieczeństwa
  • Policja i służby specjalne w systemie bezpieczeństwa wewnętrznego
  • Porządek publiczny i bezpieczeństwo publiczne
  • Problematyka bezpieczeństwa wewnętrznego w ramach Unii Europejskiej.
  • Rola aktów prawnych (ustaw, rozporządzeń z mocą ustawy, aktów prawa miejscowego) w regulacji bezpieczeństwa wewnętrznego
  • Rola kryminalistyki w procesie zapobiegania oraz wykrywania przestępstw
  • System penitencjarny w Polsce: podstawowe pojęcia oraz ustawodawstwo
  • Stany nadzwyczajne w prawodawstwie w Polsce
  • Terroryzm jako zagrożenie dla państw
  • Zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa
  • Gruza E., Goc M., Moszczyński J., Kryminalistyka- czyli rzecz o metodach śledczych, Oficyna Wydawnicza Łośgraf, Warszawa 2011
  • Misiuk A. (red.), Wybrane problemy bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2014
  • Misiuk A., Instytucje bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce: zarys dziejów (od X wieku do współczesności), Wydział Wydawnictw i Poligrafii Wyższej Szkoły Policji, Szczytno 2012
  • Misiuk A., Instytucjonalny system bezpieczeństwa wewnętrznego, Difin, Warszawa 2013
  • Sulowski S. (red.), Problemy bezpieczeństwa wewnętrznego w wybranych państwach, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2013
  • Sulowski S., M. Brzeziński (red.), Bezpieczeństwo wewnętrzne państwa: wybrane zagadnienia, Dom Wydawniczy Elipsa, Warszawa 2009
  • Szymanowski T., Migdał J., Prawo karne wykonawcze i polityka penitencjarna, Wolters Kluwer, Warszawa 2014
  • Urban A., Bezpieczeństwo społeczności lokalnych, Oficyna Wydawnicza Łośgraf, Warszawa 2011

Czemu warto studiować na WNPiSM?

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Warszawskiego. W naszych murach naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pobiera blisko trzy i pół tysiąca studentów. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół wyższych Perspektywy w kategoriach politologia, stosunki międzynarodowe i nauki o bezpieczeństwie.

Nasi studenci nie tylko zdobywają u nas wszechstronne i przydatne w późniejszym życiu zawodowym wykształcenie, ale też rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Co roku kilkuset najlepszych studentów ma okazję wyjechać na kilkumiesięczne studia do liczących się uniwersytetów zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale działa aktywny ruch naukowy, skupiający studentów prowadzących samodzielne badania i realizujących autorskie projekty w kołach naukowych. Najbardziej aktywni studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia w ramach struktury prężnego samorządu studentów, którego funkcjonowanie jest ważnym elementem życia akademickiego na Wydziale.

Nasi Absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni fachowcy, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – to również znani uczestnicy życia publicznego, eksperci o ogólnokrajowej i międzynarodowej renomie, komentatorzy życia politycznego. Dziennikarze, politycy, managerowie najwyższego szczebla – wielu z nich pierwsze kroki w swych dziedzinach stawiało w naszych murach.

Profesorowie, wykładowcy i pracownicy naszego Wydziału to unikatowy w skali kraju zespół teoretyków i praktyków, aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, doskonałych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach.

Zobacz co zyskasz wybierając bezpieczeństwo wewnętrzne!

Przyjdź na bezpieczeństwo wewnętrzne jeśli… 

  • masz już sprecyzowane plany i myślisz o karierze w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem i obronnością państwa, chciałbyś zostać specjalistą zajmującym się przeciwdziałaniem terroryzmowi, przestępczości zorganizowanej i cyberterroryzmowi.

  • szukasz nowego, perspektywicznego kierunku, który jest odpowiedzią na dynamicznie zmieniającą się sytuację we współczesnym świecie i który daje konkretne umiejętności tworzenia i zarządzania systemami bezpieczeństwa.

Kandydat(ka)
Absolwent(ka)

Kandydat(ka)

Interesują mnie kwestie związane z bezpieczeństwem takie jak terroryzm, bezpieczeństwo energetyczne czy ochrona infrastruktury krytycznej.

Absolwent(ka)

Mam wiedzę i umiejętności, aby podjąć pracę i być ekspertem w sektorze bezpieczeństwa m. in. jako funkcjonariusz służb, urzędnik państwowy albo doradca ds. bezpieczeństwa.

Absolwent naszego kierunku...

Absolwent studiów II stopnia posiada pogłębioną wiedzę z zakresu zagadnień społecznych, politycznych i psychologicznych oraz umiejętność konfrontowania jej z elementami rzeczywistości wpływającej na stan bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Dysponuje odpowiednim zakresem wiedzy humanistycznej, umiejętnością rozumienia idei i złożoności bezpieczeństwa oraz wyboru optymalnego w danych warunkach działania. Absolwent uwzględnia ryzyko i przewiduje skutki podejmowanych decyzji, rozwiązuje złożone problemy zawodowe, planuje samodzielną działalność zawodową (w tym związaną z powołaniem własnego podmiotu gospodarczego), kreatywnie uczestniczy w pracy zespołowej oraz kieruje zespołami ludzkimi. Absolwent potrafi uzasadnić podjęte działania i decyzje a jednocześnie umie ponosić za nie odpowiedzialność.

Absolwenci Bezpieczeństwa Wewnętrznego WNPiSM UW

  • Kamil Wiśniewski - Specjalista ds. bezpieczeństwa, Biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy

    Bezpieczeństwo wewnętrzne to brama do zrozumienia świata zakulisowych intryg, walki białego wywiadu, dezinformacji. Współczesny świat zmienił wektor bezpieczeństwa z odwiecznie znanych zagrożeń – otwartego konfliktu zbrojnego na zupełnie nowe, nieznane szerszej publiczności pola: energetykę, środowisko naturalne, bezpieczeństwo cyfrowe, komunikację. Studia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, pozwoliły mi zrozumieć złożoność współczesnego świata. A przynajmniej dostrzec go. Bo kto go rozumie? Na pewno jednak dały mi narzędzia do jego analizy, które obecnie wykorzystuje w życiu zawodowym.

  • Anna Szymańska - Funkcjonariusz, Służba Ochrony Państwa

    Magister nauk o bezpieczeństwie (2016), absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Praktyki studenckie realizowała w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, w którym następnie odbyła staż zawodowy organizowany przez Urząd Pracy. W latach 2014 – 2018 pracowała w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Od 2018 roku funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, później Służby Ochrony Państwa. Prowadziła również szkolenia z zakresu zarzadzania kryzysowego, które były organizowane dla pracowników KRUS.

Wymagane dokumenty

Oryginał lub uwierzytelniony odpis dyplomu ukończenia studiów wyższych: dyplomu magistra albo dyplomu licencjata albo dyplomu inżyniera albo dyplomu równorzędnego wydanego za granicą, celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem oraz suplement albo oryginał zaświadczenia o ukończeniu studiów zawierającego informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym oraz słownie określonym wyniku ukończenia studiów wraz z oświadczeniem kandydata, w którym zobowiązuje się on do przedstawienia oryginału lub uwierzytelnionego odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych w ciągu 30 dni od jego wydania, pod rygorem skreślenia z listy studentów.

Ankieta osobowa zawierająca zdjęcie kandydata, wydrukowana z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisana przez kandydata (dostępna na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”), uwierzytelnionym odpisem.

Zawierające zdjęcie kandydata, wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisane przez kandydata – w przypadku kandydatów nieposiadających ELS (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”)

Oświadczenie o zapoznaniu się z wysokością opłat za usługi edukacyjne na wybranym kierunku studiów na Uniwersytecie Warszawskim (dostępne na koncie rejestracyjnym kandydata, w „Zgłoszeniach rekrutacyjnych”, pod kierunkiem studiów, na który kandydat dokonał zapisu, pod linkiem „Dokumenty i dalsze kroki”).

1) dowód wpłaty opłaty rekrutacyjnej – w przypadku konieczności dostarczenia potwierdzenia jej dokonania,

2) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego – w przypadku olimpijczyka korzystającego z całkowitego zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego lub jego części,

3) zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata konkursu międzynarodowego, konkursu ogólnopolskiego lub organizowanego przez uczelnię, który brany jest pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym,

4) potwierdzenie legalizacji pobytu w przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

5) dokument potwierdzający uprawnienia do podjęcia studiów bez odpłatności – w przypadku cudzoziemców,

6) honorowany przez UW dokument potwierdzający znajomość języka polskiego – na studia prowadzone w języku polskim [link do strony dot. wymagań językowych na studia w języku polskim],

7) upoważnienie do złożenia dokumentów – w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią (więcej informacji w ramce poniżej):

Składanie dokumentów przez osoby trzecie: w przypadku składania dokumentów za kandydata przez osoby trzecie należy przedstawić upoważnienie (imienne) dla osoby składającej dokument (dokument nie upoważnia do składania podpisów w imieniu kandydata) wraz z informacją nt. przetwarzania danych osobowych podpisaną przez osobę upoważnioną [wzór upoważnienia wraz z klauzulą informacyjną – plik pdf]. UWAGA! Dokumenty wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w IRK muszą być podpisane przez kandydata.

8) zgoda na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata – oświadczenie przedstawiciela/i ustawowego/ych [wzór oświadczenia w formacie pdf] oraz klauzula informacyjna dot. przetwarzania danych osobowych podpisywana osobno przez każdego przedstawiciela ustawowego [wzór klauzuli w formacie pdf] (więcej informacji w ramce poniżej):

 

Zgoda na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata: wraz z oświadczeniem przedstawiciela/i ustawowego/ych i klauzulą informacyjną dot. przetwarzania danych należy przedłożyć do wglądu akt urodzenia niepełnoletniego kandydata.

1) poświadczenie świadectwa maturalnego (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie albo dyplomu ukończenia studiów wyższych (i wykazu ocen) – w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego  stopnia w formie legalizacji [lub apostille, jeżeli dokument został wydany przez instytucję działającą w systemie edukacji państwa będącego stroną Konwencji Haskiej z dnia 5 października 1961 r. znoszącej wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 112 poz. 938 i 939)] [link do strony dot. legalizacji dokumentów o wykształceniu],

2) tłumaczenie przysięgłe (na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata) świadectwa maturalnego lub dyplomu ukończenia studiów wyższych oraz wykazu ocen, legalizacji lub apostille (jeśli zostało sporządzone w języku obcym) albo – w przypadku tłumaczenia za granicą innego niż przysięgłe – tłumaczenie zalegalizowane w polskiej placówce dyplomatycznej [link do strony dot. tłumaczenia zagranicznych dokumentów o wykształceniu],

3) zaświadczenie potwierdzające, że świadectwo maturalne lub dyplom ukończenia studiów wyższych uprawnia do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe lub kontynuowania kształcenia w każdym typie szkoły wyższej w Polsce. Zaświadczenie o uprawnieniach należy wydrukować z systemu Kwalifikator na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jeżeli dane świadectwo/dyplom nie został uwzględniony w systemie Kwalifikator, wówczas zaświadczenie o uprawnieniach do podjęcia lub kontynuacji studiów w kraju wydania dokumentu powinno zostać wystawione przez szkołę/instytucję lub władze oświatowe kraju, w systemie edukacji którego świadectwo/dyplom został wydany (z tłumaczeniem na język, w którym prowadzone są studia podejmowane przez kandydata).

  • Kamil Wiśniewski - Specjalista ds. bezpieczeństwa, Biuro bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy

    Bezpieczeństwo wewnętrzne to brama do zrozumienia świata zakulisowych intryg, walki białego wywiadu, dezinformacji. Współczesny świat zmienił wektor bezpieczeństwa z odwiecznie znanych zagrożeń – otwartego konfliktu zbrojnego na zupełnie nowe, nieznane szerszej publiczności pola: energetykę, środowisko naturalne, bezpieczeństwo cyfrowe, komunikację. Studia na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, pozwoliły mi zrozumieć złożoność współczesnego świata. A przynajmniej dostrzec go. Bo kto go rozumie? Na pewno jednak dały mi narzędzia do jego analizy, które obecnie wykorzystuje w życiu zawodowym.

  • Anna Szymańska - Funkcjonariusz, Służba Ochrony Państwa

    Magister nauk o bezpieczeństwie (2016), absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Praktyki studenckie realizowała w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, w którym następnie odbyła staż zawodowy organizowany przez Urząd Pracy. W latach 2014 – 2018 pracowała w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Od 2018 roku funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu, później Służby Ochrony Państwa. Prowadziła również szkolenia z zakresu zarzadzania kryzysowego, które były organizowane dla pracowników KRUS.

Wybierz studia #1 w Polsce uczące praktycznej wiedzy gwarantujące dobrą pracę pozwalające poznać super ludzi poszerzające Twoje horyzonty |

Wróć na górę