Polityka publiczna sytuuje się w nurcie Policy obecnym w naukach o polityce. Nurt ten opiera się na wiedzy i badaniach dotyczących zarządzania konkretnymi sferami życia publicznego. Koncentruje się na strategicznym kształtowaniu polityki w odniesieniu do różnych, szczegółowych obszarów funkcjonowania państwa i społeczeństwa.
Studenci kierunku polityka publiczna poznają kluczowe zagadnienia związane z rządzeniem w państwie, a także praktycznymi zasadami strategicznego zarządzania różnymi sferami życia publicznego na poziomie lokalnym, krajowym i ponadnarodowym. Uzyskują gruntowaną wiedzę o nowych trendach w administracji publicznej, a także o politycznych, społecznych, ekonomicznych i prawnych uwarunkowaniach jej funkcjonowania. Uczą się – również w formie warsztatowej – praktycznych umiejętności niezbędnych na poszczególnych etapach tworzenia i realizacji zadań publicznych. Dowiadują się jak profesjonalnie zaplanować reformy różnych sfer życia publicznego, jak ocenić możliwe skutki planowanych zmian, jak zarządzać tymi zmianami, jak je badać i ewaluować. Stają się tym samym ekspertami od kształtowania polityk w różnych obszarach życia publicznego, przy czym – dzięki licznym zajęciom warsztatowym, zajęciom do wyboru, a także seminariom magisterskim – mogą indywidualnie pogłębić swoją wiedzę na temat określonego obszaru merytorycznego polityki publicznej, np. polityki miejskiej, polityki społecznej, polityki gospodarczej i in. Poznają również wybrane polityki szczegółowe realizowane w Polsce i innych państwach w ramach zajęć kursowych.
Studenci zdobywają kluczowe informacje i umiejętności z zakresu ekonomii sektora publicznego i finansów publicznych, analizy danych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, zarządzania różnymi obszarami sfery publicznej, prawa administracyjnego. Uzyskują również solidną wiedzę metodologiczną pozwalającą na kontynuowanie edukacji na studiach doktoranckich w obszarze nauk społecznych – szczególnie w dyscyplinie nauki o polityce i administracji.
Uwzględniając wyzwania współczesnego świata, studia oferują także liczne zajęcia kształtujące umiejętności miękkie, szczególnie komunikacyjne. Studenci ćwiczą te umiejętności na takich przedmiotach, jak komunikacja interpersonalna, czy warsztat negocjacyjny. Na takich przedmiotach, jak debata publiczna i procesy podejmowania decyzji czy public relations i marketing w sferze publicznej poznają m.in. tajniki komunikowania charakterystyczne dla sfery publicznej.
Wykłady, warsztaty i konwersatoria prowadzone są przez doświadczonych badaczy i praktyków zróżnicowanych obszarów polityki publicznej. Student kierunku polityka publiczna nabywa umiejętności niezbędne do pracy w:
- instytucjach samorządowych szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego;
- ministerstwach, agencjach i urzędach centralnych,
- instytucjach międzynarodowych, np. unijnych;
- instytucjach rozwoju regionalnego i lokalnego,
- firmach i korporacjach realizujących zadania publiczne;
- ośrodkach i wydziałach zarządzających projektami publicznymi;
- konsultingu i doradztwie w sferze publicznej;
- instytucjach i firmach specjalizujących się w wykorzystywaniu środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
- działach komunikacji społecznej instytucji publicznych i agencjach public relations świadczących usługi dla sektora publicznego;
- instytucjach specjalistycznych realizujących zadania publiczne (np. z zakresu ubezpieczeń społecznych, polityk sektorowych, partnerstwa lokalnego i in.)
- organizacjach pozarządowych (organizacjach pożytku publicznego, stowarzyszeniach, organizacjach pracodawców i związkach zawodowych i in.),
- organizacjach międzynarodowych,
- jednostkach badawczo-rozwojowych,
- firmach badawczych,
- ośrodkach analitycznych (tzw. think-tankach);