Polityka społeczna

Opis kierunku

Polityka społeczna jest częścią nauk o polityce, jednak od klasycznej politologii odróżnia ją to, że zajmuje się polityką bezpośrednio kształtującą codzienne życie ludzi

Zmieniający się rynek pracy wciąż zgłasza zapotrzebowanie na dobrze i wszechstronnie przygotowanych absolwentów studiów wyższych, świadomych potrzeby samokształcenia, podnoszenia kwalifikacji, innowacyjności. Efektywne wykorzystanie środków Unii Europejskiej wymaga przygotowania fachowych kadr, które będą w stanie kompetentnie tworzyć projekty przedsięwzięć i wprowadzać je w życie. Potrzebna jest kadra twórców regionalnych i lokalnych strategii społecznych, ewaluatorów projektów i ich efektów.

Studia I stopnia (licencjackie) trwają sześć semestrów i są przeznaczone dla absolwentów szkół średnich. Mogą na nie aplikować osoby posiadające polską, zagraniczną, międzynarodową lub europejską maturę. Studia realizowane są w formie stacjonarnej, zaś kwalifikacja odbywa się na podstawie wyników maturalnych.

Studia I stopnia na kierunku polityka społeczna to nowoczesne studia z zakresu nauk społecznych. Studia obejmują m.in. przedmioty socjologiczne, ekonomiczne, politologiczne i prawne. Kierunek ma charakter interdyscyplinarny, gdyż wielostronne spojrzenie na procesy społeczne ułatwia zrozumienie i zmienianie rzeczywistości, a także radzenie sobie w życiu zawodowym. Studenci poznają więc genezę i rozwój instytucji sfery społecznej w Polsce i Europie, sektory i dziedziny polityki społecznej oraz ich wzajemne powiązania, lokalne, regionalne, krajowe, międzynarodowe i ponadnarodowe wymiary polityki społecznej, jak też główne źródła informacji o sferze społecznej. Uczą się także rozumienia kluczowych pojęć i teorii polityki społecznej oraz innych podstawowych nauk społecznych, powiązań między wartościami i zasadami polityki społecznej a interesami ekonomicznymi i politycznymi, diagnozowania problemów i kwestii społecznych oraz projektowania rozwiązań problemów społecznych.

Zajęcia prowadzone są w formie konwersatoriów, ćwiczeń i warsztatów w mniejszych grupach, co stwarza lepsze warunki do uczenia się. Systematyczna ewaluacja jakości zajęć pozwala na szybkie wyciąganie wniosków. Głos studentów jest zawsze brany pod uwagę.

Studenci na kierunku polityka społeczna uczą się kształtować szczegółowe polityki publiczne wobec takich kwestii jak edukacja, ochrona zdrowia, zatrudnienie, migracje i integracja społeczno-kulturowa, mieszkalnictwo, rodzina czy niepełnosprawność.

Współczesne procesy polityczne, gospodarcze, społeczne i kulturowe, np. integracja regionalna w Europie, globalizacja i nasilenie migracji międzynarodowych, wzrost aktywności zawodowej kobiet, zmiany wzorów życia rodzinnego, stwarzają nowe problemy i wyzwania, które wymagają innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań. Bez gruntownej i interdyscyplinarnej wiedzy o współczesnym świecie i jego przemianach trudno takie rozwiązania zaproponować.

Wąska specjalizacja odchodzi w przeszłość. Pracownicy i przedsiębiorcy są elastyczni, zmieniają miejsca pracy i kierunki działalności gospodarczej oraz uczą się przez całe zawodowe życie. Studia na polityce społecznej proponują podróż po świecie współczesnych nauk społecznych z wyraźniejszym niż gdzie indziej nastawieniem na problemy życia codziennego i zawodowego ludzi oraz dają wiedzę i umiejętności ich rozwiązywania.

I TURA REKRUTACJI

Rejestracja: 06.06.2024-10.07.2024
Ogłoszenie wyników: 22.07.2024

Terminy przyjmowania dokumentów:
I termin: 23-25.07.2024
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 26, 29.07.2024
III termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc): 30-31.07.2024

kolejne terminy wyznaczone przez komisję rekrutacyjną

Wybierając politykę społeczną…

Program studiów

Szczegółowy program studiów - kliknij tutaj

Skrócony program studiów  - kliknij tutaj 

Przykładowe przedmioty:

  • Psychologia społeczna
  • Warsztaty badawcze
  • Socjologia
  • Diagnozowanie społeczne
  • Ekonomia
  • Prawo i instytucje europejskie
  • Podstawy zarządzania
  • Finanse publiczne

Czemu warto studiować na WNPiSM?

Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW jest jedną z największych tego typu jednostek dydaktyczno-badawczych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Działamy w ramach najlepszej i największej polskiej uczelni wyższej – Uniwersytetu Warszawskiego. W naszych murach naukę w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym pobiera blisko trzy i pół tysiąca studentów. Nasz Wydział zajmuje pierwsze miejsce w rankingu szkół wyższych Perspektywy w kategoriach politologia, stosunki międzynarodowe i nauki o bezpieczeństwie.

Nasi studenci nie tylko zdobywają u nas wszechstronne i przydatne w późniejszym życiu zawodowym wykształcenie, ale też rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Co roku kilkuset najlepszych studentów ma okazję wyjechać na kilkumiesięczne studia do liczących się uniwersytetów zagranicznych, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Na Wydziale działa aktywny ruch naukowy, skupiający studentów prowadzących samodzielne badania i realizujących autorskie projekty w kołach naukowych. Najbardziej aktywni studenci mają możliwość zdobycia cennego doświadczenia w ramach struktury prężnego samorządu studentów, którego funkcjonowanie jest ważnym elementem życia akademickiego na Wydziale.

Nasi Absolwenci to nowocześni i wszechstronnie wykształceni fachowcy, niezwykle cenieni na rynku pracy, co potwierdzają wszelkiego rodzaju rankingi i statystyki – to również znani uczestnicy życia publicznego, eksperci o ogólnokrajowej i międzynarodowej renomie, komentatorzy życia politycznego. Dziennikarze, politycy, managerowie najwyższego szczebla – wielu z nich pierwsze kroki w swych dziedzinach stawiało w naszych murach.

Profesorowie, wykładowcy i pracownicy naszego Wydziału to unikatowy w skali kraju zespół teoretyków i praktyków, aktywnie uczestniczących w życiu publicznym, doskonałych dydaktyków i badaczy, uznanych ekspertów i autorytetów w swoich dziedzinach.

Zobacz co zyskasz wybierając politykę społeczną!

Przyjdź na politykę społeczną jeśliinteresujesz się politologią, socjologią, mediami i chcesz połączyć te dziedziny w jeden kierunek.

Kandydat(ka)
Absolwent(ka)

Kandydat(ka)

Chcę uczyć się interdyscyplinarnie o tematach socjologicznych, ekonomicznych, politologicznych i prawnych, w kontekście społecznym.

Absolwent(ka)

Moja wiedza pozwala mi w kompleksowy sposób analizować zjawiska społeczne, co wykorzystuję na studiach II stopnia lub w pracy zawodowej jako ekspert.

Absolwent naszego kierunku...

Absolwent studiów ma podstawową wiedzę o rodzajach, przejawach, strukturze i dynamice problemów społecznych w skali krajowej, lokalnej, globalnej oraz związkach między nimi i ich strukturalnych uwarunkowaniach, zna najważniejsze współczesne i historyczne nurty teoretyzowania o problemach społecznych i ich przyczynach oraz ma ogólną wiedzę o potrzebach człowieka i jego psychologicznych podstawach funkcjonowania w świecie społecznym.

Absolwent potrafi interpretować zjawiska społeczne trafnie rozpoznając problemy społeczne, kwestie społeczne i ryzyka socjalne a także wskazać główne gospodarcze oraz społeczno-demograficzne uwarunkowania problemów społecznych.

Absolwent prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z pracą polityka społecznego lub pracownika socjalnego.

Absolwenci Polityki Społecznej WNPiSM UW

  • Stefan Kołucki - Kierownik Biura Programów Horyzontalnych, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

    Studia na kierunku polityka społeczna pozwalają na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy na temat polityk publicznych i problemów społecznych. Program studiów otwiera wiele ścieżek kariery, których wspólnym mianownikiem jest działanie dla dobra wspólnego – od specjalistów z zakresu polityki rynku pracy, przez politykę rodzinną, pomoc społeczną, po ubezpieczenia społeczne. Polityka społeczna jest jedną z najważniejszych polityk publicznych, która w obecnych czasach potrzebuje wykwalifikowanej kadry specjalistów. Stefan Kołucki, Kierownik Biura Programów Horyzontalnych, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Zajmuję się wdrażaniem największych publicznych programów dotacyjnych skierowanych do organizacji pozarządowych w Polsce, takich jak Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 czy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

  • Klaudia Wolniewicz-Slomka - Pracownik naukowy, Polska Akademia Nauk

    Studia w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły przede mną drzwi do świata nauki. Dzięki bogatemu programowi nauczania obejmującemu m.in. zagadnienia prawne, gospodarcze czy socjologiczne, oraz możliwości pracy w kameralnych grupach pod okiem doświadczonej kadry naukowo-dydaktycznej zyskałam wiedzę i narzędzia niezbędne do pracy w projektach badawczych. W ostatnich latach miałam możliwość tworzenia i realizowania zarówno krajowych, jak i międzynarodowych projektów naukowych poświęconych różnym, szczegółowym politykom publicznym (np. edukacyjnej, rodzinnej czy pomocy społecznej). Współpracowałam m.in. z University of Exeter, Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk czy Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej. Jestem przekonana, że to właśnie dzięki studiom na Uniwersytecie Warszawskim mogę dzisiaj o mojej pracy zawodowej powiedzieć, że jest interesująca i co chwila przynosi coś nowego.

  • Jan Stola - Prezes, fundacja Youth Organisations for Drug Action

    Prezes fundacji Youth Organisations for Drug Action, założyciel stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. Doradca Komisji Europejski oraz Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości.

    Kierunek polityka społeczna na WNPiSM to według mnie najbardziej praktyczne studia z obszaru nauk społecznych na UW. Tok nauki pomoże wam zdecydować, czy widzicie się w administracji państwowej, biznesie, czy organizacjach pozarządowych. Czegokolwiek nie wybierzecie, po Instytucie Polityki Społecznej pójdziecie do tej pracy z konkretną wiedzą na temat społeczeństwa, prawa i działania instytucji publicznych. Osobiście, mając przeszło 10 lat doświadczenia w prowadzeniu kilku organizacji w trzecim sektorze, wciąż mam okazję wykorzystywać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas nauki na WNPiSM.

  • Stefan Kołucki - Kierownik Biura Programów Horyzontalnych, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego

    Studia na kierunku polityka społeczna pozwalają na zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy na temat polityk publicznych i problemów społecznych. Program studiów otwiera wiele ścieżek kariery, których wspólnym mianownikiem jest działanie dla dobra wspólnego – od specjalistów z zakresu polityki rynku pracy, przez politykę rodzinną, pomoc społeczną, po ubezpieczenia społeczne. Polityka społeczna jest jedną z najważniejszych polityk publicznych, która w obecnych czasach potrzebuje wykwalifikowanej kadry specjalistów. Stefan Kołucki, Kierownik Biura Programów Horyzontalnych, Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Zajmuję się wdrażaniem największych publicznych programów dotacyjnych skierowanych do organizacji pozarządowych w Polsce, takich jak Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 czy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

  • Klaudia Wolniewicz-Slomka - Pracownik naukowy, Polska Akademia Nauk

    Studia w Instytucie Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego otworzyły przede mną drzwi do świata nauki. Dzięki bogatemu programowi nauczania obejmującemu m.in. zagadnienia prawne, gospodarcze czy socjologiczne, oraz możliwości pracy w kameralnych grupach pod okiem doświadczonej kadry naukowo-dydaktycznej zyskałam wiedzę i narzędzia niezbędne do pracy w projektach badawczych. W ostatnich latach miałam możliwość tworzenia i realizowania zarówno krajowych, jak i międzynarodowych projektów naukowych poświęconych różnym, szczegółowym politykom publicznym (np. edukacyjnej, rodzinnej czy pomocy społecznej). Współpracowałam m.in. z University of Exeter, Instytutem Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk czy Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej. Jestem przekonana, że to właśnie dzięki studiom na Uniwersytecie Warszawskim mogę dzisiaj o mojej pracy zawodowej powiedzieć, że jest interesująca i co chwila przynosi coś nowego.

  • Jan Stola - Prezes, fundacja Youth Organisations for Drug Action

    Prezes fundacji Youth Organisations for Drug Action, założyciel stowarzyszenia Społeczna Inicjatywa Narkopolityki. Doradca Komisji Europejski oraz Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości.

    Kierunek polityka społeczna na WNPiSM to według mnie najbardziej praktyczne studia z obszaru nauk społecznych na UW. Tok nauki pomoże wam zdecydować, czy widzicie się w administracji państwowej, biznesie, czy organizacjach pozarządowych. Czegokolwiek nie wybierzecie, po Instytucie Polityki Społecznej pójdziecie do tej pracy z konkretną wiedzą na temat społeczeństwa, prawa i działania instytucji publicznych. Osobiście, mając przeszło 10 lat doświadczenia w prowadzeniu kilku organizacji w trzecim sektorze, wciąż mam okazję wykorzystywać wiedzę i umiejętności zdobyte podczas nauki na WNPiSM.

Wybierz studia #1 w Polsce uczące praktycznej wiedzy gwarantujące dobrą pracę pozwalające poznać super ludzi poszerzające Twoje horyzonty |

Wróć na górę