Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych otwiera od roku akademickiego 2024/25 nowy kierunek studiów Bezpieczeństwo Wewnętrzne I stopnia, profil ogólnoakademicki, w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. To kierunek, który kontynuuje najlepsze tradycje dotychczas oferowanego kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne I stopnia o profilu praktycznym i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem kandydatów.
Kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne w rankingu „Perspektywy 2023” zajął (podobnie jak w poprzednich latach) pierwsze miejsce w Polsce, wśród kierunków kształcących w zakresie bezpieczeństwa. Nasi wykładowcy prowadzący zajęcia dydaktyczne na kierunku zostali docenieni za jakość badań naukowych, dyscyplina nauki o bezpieczeństwie prowadzona na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych otrzymała najwyższą możliwą i rzadko przyznawaną kategorię A+. W roku 2020 kierunek przeszedł, z powodzeniem, ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Decyzja o otworzeniu nowego kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, miała na celu stworzenie nowej koncepcji kształcenia oraz nowoczesnego programu studiów. Poprzedzona była szerokimi badaniami i konsultacjami ze studentami, wykładowcami, otoczeniem pracodawców. Przy projektowaniu nowego kierunku uwzględnione zostały współczesne wyzwania bezpieczeństwa (szczególnie dla państwa polskiego), zmiany na rynku pracy, wymogi nowoczesnego, innowacyjnego kształcenia i zmiany technologiczne (np.: cyberzagrożenia, rozwój sztucznej inteligencji itp.).
Efektem tego jest stworzenie koncepcji kształcenia i programu studiów, które zakładają przekazanie nowoczesnej wiedzy ogólnoakademickiej sprofilowanej do potrzeb wymiaru bezpieczeństwa wewnętrznego i przygotowanie absolwentów do podjęcia studiów II stopnia. Jednak calem naszym było także zaoferowanie studiów kandydatom, którzy widzą swoją przyszłość zawodową w sektorze bezpieczeństwa wewnętrznego: instytucji państwowych, administracji państwowej, sektora prywatnego. Na nowym kierunku studiów wzmocniliśmy kształcenie kompetencji i umiejętności praktycznych, które są niezbędne na rynku pracy. Studenci poznają tu różne wymiary bezpieczeństwa, uczą się identyfikować, analizować, prognozować zagrożenia, a także zarządzać bezpieczeństwem, kierować zespołami, które zapobiegają i zwalczają zagrożenia. Na ostatnim roku studiów studenci odbywają praktyki zawodowe w wymiarze 240 godzin, gdzie poznają realia pracy w sektorze bezpieczeństwa w licznych instytucjach, z którymi współpracuje Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych.
Kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne zakłada ofertę 3 nowych, atrakcyjnych specjalizacji:
- Zarządzanie kryzysowe
- Służby mundurowe
- Cyberprzestępczość
Taka oferta specjalizacji bardzo dobrze wpisuje się w nowe trendy i wymogi aktywności zawodowej w sektorze bezpieczeństwa. Pozwala studentom na rozwijanie zainteresowań, profiluje kompetencje, przybliża specyfikę pracy w tych trzech wymiarach.
Liczę, że nowy kierunek Bezpieczeństwo Wewnętrzne, bardzo dobrze realizuje oczekiwania studentów, będzie atrakcyjnym miejscem rozwijania zainteresowań związanych z bezpieczeństwem i jego zagrożeniami, a także pozwoli nabyć kompetencje i umiejętności umożliwiające znalezienie atrakcyjnej pracy w sektorze bezpieczeństwa. Studia trwają 6 semestrów i są oferowane zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnych (zajęcia w 8 weekendów na semestr).